fb pixel GLOSA: Annie Leibovitz měla zůstat u focení bílých žen. Tam bylo bezpečno – G.cz
Vyhledávání

GLOSA: Annie Leibovitz měla zůstat u focení bílých žen. Tam bylo bezpečno

Zdroj: G.cz

Kolem obálky Vogue, kterou fotila možná nejslavnější fotografka na světě Annie Leibovitz se vybudovala celá obří kauza. Řadě lidí se totiž fotky černé gymnastkySimone Biles nezdály dostatečně dobře nafocené. Na vině je prý to, že Leibovitz jako bílá fotografka nedokáže černou kůžu správně zachytit.

Jan Studnička
Jan Studnička 23.7.2020, 09:55

Šovinisté

Kalendář od Pirelli byl něco jako… plavkové číslo Sports Ilustrated, kde byly zásadně otiskovány polonahé dámy, nebo třetí stránka britských novin, kam zejména bulvární deníky tradičně umisťovaly modelku nahoře bez. Prostě tradice s krásnými ženami. Kalendář od výrobců pneumatik Pirelli byl ovšem nejexkluzivnější ze všech podobných tradicí. Dával se jen vybraným klientům a VIPíčkám, hlavám států, podnikatelům, celebritám... O tom, jestli to je nebo není sexistické se teď asi bavit nebudem, to by bylo na dlouhé lokte.

Podobně jako u všech předchozích let, tak i koncem roku 2015 internet se zájmem čekal na to, jaké fotky budou otištěny do kalendáře pro následující rok. To, co jsme nakonec dostali bylo… jiné, než jsme očekávali. Místo klasických aktů klasických modelek jsme dostali tucet oduševnělých fotek s ženami různého stáří, tvarů, ras, povolání. Normální fanoušci polonahých holek obraceli oči v sloup, ti otravnější a hlasitější křičeli, že feministky tedy teď už finálně zničily svět, nic nebude jako dřív a nemá smysl žít, když firma na pneumatiky teď už nevydává Playboy-style kalendář.

Situaci nepomohla ani všudypřítomná fotografie.. hm… nevysportované komičky Amy Schumer, o které se tenkrát velká část společnosti domnívala, že z ní bude feministická ikona, než se ukázalo to, co už jiní nějaký pátek tušili, že je to jenom otravná a hlasitá továrna na prázdné kontroverze.

Liberálnější část internetu nicméně kalendář po právu hájila. Jeho tématem ostatně byly inspirativní ženy, což Amy Schumer tenkrát byla. Pak tam byla třeba Patti Smith, Yao Chen, Yoko Ono… a Serena Williams, mimochodem. To si zapamatujte, protože to bude důležité za chvíli.

Feministky, progresivisti, liberálové, všichni sluníčkoví lidé tenkrát tvrdili, že kalendář je dobrý. Holt to není přehlídka zadků a dekoltů, je to něco jiného. A je to super. A vůbec, jak vůbec můžete tvrdit, že je ten kalendář nepovedený, víte kdo to fotil?! Nejlepší fotografka ever! Annie Leibovitz!

Rasisté

Co se děje kolem Annie Leibovitz teď po necelých pěti letech jste asi zachytili. Dost možná ti samí lidé, kteří byli ochotni do krve bojovat za to, aby si fotografka fotila kde chce, co chce a jak chce, teď tvrdí, že Leibovitz neumí pořádně nasvítit kontrast, clonu, expozici a kýhovíra, já vím o fotografování nevím nic. Co ale vím je, že na fotky Sereny Williams si před pěti lety nikdo nestěžoval. Ani na bambilion fotek Obamovic famílie, ani na fotky Muhammada Aliho, ani na fotky Kanyeho Westa, ani na fotky gazilionu jiných Afroameričanů.

Pochybuju, že většina lidí, kteří radí Leibovitz, jak má fotit, ví o focení víc než fotografka sama. Ale je možné, že prostě neměla svůj den. Je možné, že se jí prostě tmavé odstíny pleti fotí v určitých podmínkách a s určitou technikou hůř než bílé osoby, ostatně není to tak dlouho, co se fotografický film přestal dělat vyrábět s bílou tělovkou jako výchozí barvou (na Voxu o tom najdete výbornou videoesej, doporučuji). A jen pár let nazpátek začaly kosmetické firmy vyrábět ve velkém dostatečný počet odstínů pro nebílou pleť. Takže ano, černí lidé a fotografie, film, umění, to je velké a důležité téma. A mělo by se probírat.

Jenom bychom mohli to téma otevřít bez toho, aniž bychom křičeli na fotografku, která ještě před pěti lety byla naší modlou, za to, že si možná (možná!) blbě nastavila clonu… ale spíš proto, že se vám ty fotky prostě nelíbí. Nemám rád argument “nekritizujte jí, dělá to dlouho a dobře”. Každý by měl být vystaven kritice.

Ale tvrdit, že černý můžou fotit jenom černý, to není kritika. To se akorát vracíte k segregaci z druhé strany.

Podobné články

Doporučujeme

Další články