fb pixel Rozběsněný dav v Praze zlynčoval živou sochu v domění, že jde o pomník slavného otrokáře – G.cz
Vyhledávání

Rozběsněný dav v Praze zlynčoval živou sochu v domění, že jde o pomník slavného otrokáře

Zdroj: YouTube.com - MrCzech78

Rozběsněný dav protestujících dnes v Praze v dopoledních hodinách strhl k zemi další sochu a následně ji utopil ve Vltavě. Ve fraku oděný, na stříbrno natřený muž v dylindru při útoku tragicky zahynul. Je to další ze série útoků na aktuálního veřejného nepřítele č. 1 - sochy. Odborníci se nyní přou, zda nepříčetní demonstranti věděli, že nejde o skutečnou skulpturu.

Jan Studnička
Jan Studnička 18.6.2020, 13:10

Protesty se stupňují

Nejdříve si přišli pro Koněva, potom pro Churchilla, ale násilí demonstrantů na veřejně vystavených sochách se stupňuje. Podobně jako ve Spojených státech nebo Británii, kde sochy padají po desítkách, i v Česku začíná být kovovým velikánům velice horko. Dnes v dopoledních hodinách dokonce rozvášněný dav, který od rána protestoval v pražských ulicích proti útlaku minorit, napadl živou sochu.

Stříbrnou barvou nastříkaný muž oblečený do drahých šatů ve stylu gentlemana z devatenáctého století si pravděpodobně myslel, že stát bez hnutí je jeho největší šance na přežití. To se ovšem hluboce mýlil. Smyčka provazu ho stáhla z bedny od piva, na které stál od rána bez hnutí a dav ho vláčel směrem k řece za skandování aktivistických hesel. “Stáhněte pořady s Karlem Černochem z iVysílání!” vzkazují demonstranti například České televizi, “je to hluboce ofenzivní.” “Pryč s větry!” skandovali zase jiní protestující, pravděpodobně odkazující na historický film Gone with the Wind, který ve své snaze vyřešit rasismus stáhlo HBO ze svého digitálního archivu.

Naše redakce pochopitelně vyrazila na místo. Na názor jsme se zeptali i opodál stojícího Olufemiho Oladapeho. Muž, který se přistěhoval do České republiky z Nigérie teprve před třemi lety, sledoval protesty se zájmem. “Yeah, let’s cancel some movies, that’s gonna solve everything,” prozradil Géčku.

Násilí!

Dav vlekl živou sochu až k Vltavě. Na břehu si ji podával na rukou, dokud ji nesvrhl do hlubin řeky. Až když protestující viděli, jak jejich socha plave ke břehu ve stále se zvětšující skvrně stříbrné barvy, došlo jim, co právě provedli.

“Myslel jsem si, že je to socha známého obchodníka s otroky Cornelia von Blackface,” vysvětlovala rozpačitě protestující Markéta a rychle dodala: “Mám totiž afročeského kamaráda.”

Protože rádi ověřujeme všechno z více zdrojů, rozhodli jsme se tohoto kamaráda kontaktovat, ale podle jeho slov to vypadá, že je Umbe s Markétou sotva přítel na Facebooku. “Nesleduju ji ani na Instagramu,” řekl nám do telefonu.

Zdá se ale, že u některých demonstrantů se o omyl nejednalo. “Já věděl, že je to jeden z těch kreténů, naházel bych je do řeky všechny. Škoda, že v ní neteče láva,” řekl nám protestující Karel.

Zábava davu ale může způsobit lidské neštěstí. “Můj mobil je v prdeli,” prozradil nám rozezlený, mokrý a už jen lehce nastříbřelý perfomer poté, co se mu podařilo překonat porud Vltavy a vyškrábat se na souš. “A někdo mi štípl všechny drobáky!” dodal šokovaný umělec důležité podrobnosti.

Podobné články

Doporučujeme

Další články