George Lucas má narozeniny! Tady je 10 málo známých věcí, co o otci Hvězdných válek možná nevíte – G.cz
Vyhledávání

George Lucas má narozeniny! Tady je 10 málo známých věcí, co o otci Hvězdných válek možná nevíte

+ DALŠÍCH 18 FOTEK + DALŠÍCH 19 FOTEK

George Lucas je miláčkem každého správného nerda na téhle planetě. Díky němu máme Hvězdné války, a to nejen proto, že je vymyslel, ale protože je navzdory maximální nepřízni osudu i producentů a za extrémního osobního nasazení dokončil. Dnes slaví otec Star Wars 74. narozeniny a následujících deset věcí jste o něm dost možná vůbec netušili...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 14.5.2018, 13:14

1. Osudové dílo

Na scéně je desítky let, George Lucas kromě Hvězdných válek ale reálně mnoho filmů sám nerežíroval. Vyjma studentských počinů konkrétně už jen Americké grafitti, jehož úspěch mu zajistil možnost pustit se do sci-fi ságy.

2. Zakladatel Pixaru

Animační studio Pixar vzniklo na konci 70. let, tehdy se ale jmenovalo Graphics Group a bylo součástí Lucasfilm’s Computer Graphics Division. Později ho odkoupil sám Steve Jobs.

3. Plodná dovolená

Indiana Jones je považován za Spielbergův úspěch, ale nebýt Lucase, možná by dobrodružství svůdného archeologa nevznikla. Byla to právě Lucas, který během společné dovolené na Havaji s ideou Indyho přišel. Spielberg to nakonec zrežíroval a Lucas se spokojil s producentskou pozicí.

4. Skutečný Solo

Postava Hana Sola je inspirována Lucasovým blízkým přítelem a jiným slavným režisérem, autorem Kmotra Francisem Fordem Coppolou.

5. Kde se vzal Luke?

Luek byla Lucasova přezdívka na škole, takže když pojmenovával halvní postavu svého životního díla, byla to jasná volba.

6. Jeden ze dvou

V roce 2005 magazín Forbes zveřejnil seznam 400 nejbohatších lidí světa, na kterém se objevili pouze dva filmaři. Jedním byl právě George Lucas, tím druhým, nepřekvapivě, Steven Spielberg.

7. Žádná bábovka

Během natáčení Dobyvatelů ztracené archy v Tunisku Lucas hodně těžko zvládal vedro. Jediné, co ho drželo, bylo vědomí, že když David Lean točil Lawrence z Arábie, vydržel to 14 měsíců a bylo mu 54 let.

8. Táta na plný úvazek

Lucas po rozvodu s Marcií Lou Griffinovou vychovával zcela sám jejich tři adoptované děti - Katie, Jett a Amandu. S druhou ženou, kterou si vzal roku 2013, mají vlastní dceru Everest.

9. Skoro pilotem

Mladý George Lucas si nebyl úplně jistý, že chce být režisérem. Zkoušel se totiž dostat k U.S. Air Force, ale nevzali ho, protože měl moc pokut za překročení rychlosti.

10. Nedoceněný umělec

Lucas byl několikrát nominován na Oscara i na Zlatý glóbus, ale ještě nikdy nic nevyhrál. Jediné ocenění, kterého se mu dostalo, je posměšná Zlatá malina, kterou má za scénář k Epizodě II. Pochopitelné.

A tady 10 nesmrtelných výroků Carrie Fisherové aka princezny Leiy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu