fb pixel George Harrison, tichý Brouk s milostnými problémy: Ženu mu přebral kamarád Eric Clapton – G.cz
Vyhledávání

George Harrison, tichý Brouk s milostnými problémy: Ženu mu přebral kamarád Eric Clapton

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

George Harrison je tak trochu známý jako "ten tichý článek legendárních Beatles". On byl totiž zároveň nejmladší z Brouků, a tak stál dlouhou dobu ve stínu svých dvou starších kolegů Lennona a McCartneyho. O to zajímavější pak byla jeho sólová tvorba, která byla hlavně zpočátku silně ovlivněna jeho rozpadajícím se manželstvím s britskou modelkou Pattie Boyd. Tu mu navíc nakonec přebral blízký kamarád a jeden z nejlepších kytaristů všech dob - Eric Clapton.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 25.2.2020, 17:03

K Beatles se přidal v autobuse

George Harrison se narodil 25. února 1943 jako nejmladší dítě chudé liverpoolské rodiny řidiče autobusu a prodavačky v místní samoobsluze – jeho matka později tvrdila, že v době, kdy byla s malým Geogrem těhotná, poslouchala každý týden rádiovou relaci Radio India a právě toto prenatální vystavení indické hudbě mělo být důsledkem Harrisonovy celoživotní lásky k sitarům a světu na Indickém poloostrově. Rodiče Harrisonovi pořídili první kytaru ve 14 letech, na kterou se velice brzy naučil skvěle hrát. Právě tehdy George poznal po cestě ve školní autobuse svého budoucího kolegu ze skupiny Paula McCartneyho, který se Harrisona rozhodl přivést do své nové kapely the Quarrymen.

McCartneyho spoluhráč John Lennon původně Harrisona do kapely nechtěl přibrat s tím, že je moc mladý – McCarteymu se však Lennona podařilo přesvědčit, aby si Harrisona ještě jednou poslechl, a když čerstvě čtrnáctiletý George zahrál na zadní sedačce městského autobusu rocknrollovou instrumentálku Raunchy, byl Lennon z hraní tak uchvácen, že mladíka do bandy okamžitě přibral.

Manželku poznal při natáčení filmu

Na počátku 60. let se skupina liverpoolských kluků, teď už přejmenovaná na The Beatles vydala koncertovat do západoněmeckého Hamburku, kde hrála pro pobavení místních, dokud nebyl Harrison deportován zpět do Anglie, protože byl příliš mladý na to, aby hrál v nočních klubech. V prosinci 1961 si kapelu vyhlédl mladý ambiciózní podnikatel Brian Epstein, který ve čtyřech mladých muzikantech hrajících rocknroll uviděl obrovský potenciál a pod jeho vedením se kapele v roce 1963 konečně podařilo prorazit s jejich fantastickým debutem Please Please Me, čímž v Británii nadobro propuklo to, co tisk posléze nazval beatlemanií.

Epstein prosadil, aby kapela natočila svůj první film A Hard Day‘s Night, během jehož natáčení Harrison poznal svou budoucí manželku Pattie Boyd – ta byla do filmu vybrána pro malou vedlejší roli nadšené fanynky. Harrison byl mladou okouzlující modelkou naprosto uchvácený a ti dva se dali celkem rychle dohromady.

Harrison si brzo nato koupil dům na jih od Londýna, aby mohl se svou milou uniknout před stále dotíravější veřejností. I přes Harrisonovu nesmírně časově náročnou hudební kariéru se spolu mladá dvojice snažila vídat co nejčastěji – Boyd byla dokonce u toho, když si celá skupina poprvé vzala LSD. Harrison se s Boyd zasnoubili na Vánoce 1965 a o měsíc později se vzali. Paul McCartney jim šel za svědka.

Harrison pro ní napsal Something, Clapton Laylu

Harrison bral svou mladou manželku všude s sebou – Boyd si moc dobře uvědomovala, jaký vztah má její manžel se svou kapelou, a proto se rozhodla do záležitostí skupiny nezasahovat. Právě proto s ní měli spoluhráči jejího partnera dobrý vztah, na rozdíl od manželek Lennona a McCartneyho, které se později staly zdroji napětí a hádek uvnitř The Beatles. Harrison s Boyd spolu několikrát podnikli cestu do Indie, kde oba uchvátila místní kultura, hudba i náboženstvím. Krásná Boyd byla Harrisonovi velkou inspirací při psaní písní – mimo jiné pro ni napsal zamilovanou Something, kterou sám Frank Sinatra nazval nejromantičtější písní 20. století, a inspirovala ho k napsání mystické While My Guitar Gently Weeps, kterou Harrison nahrál se svým dobrým kamarádem a kytaristou Ericem Claptonem.

Jenže nastal problém; mladý kytarista se do ženy svého nejlepšího kamaráda bezhlavě zamiloval. Claptonova až fanatická posedlost krásnou Pattie vedla až k tomu, že začal chodit s její sestrou Paulou, aby se ke své vysněné milované dostal alespoň trochu blíž. Paula ale brzo pochopila, že Clapton ji ve skutečnosti nemiluje a brzo se s ním rozešla.

Zatímco se Beatles rozpadali, vydal Harrison své první album All Things Must Pass, které je mnohými považováno za nejlepší sólovou desku kteréhokoliv z členů slavné kapely. V osobním životě to ale nešlo tak dobře. Boyd začala mít problémy s Harrisonovým nadšením pro hnutí Hare Krišna a na protest proti manželově nové obsesi se vrátila ke komerčnímu modelingu. Pár se snažil manželskou krizi odvrátit založením rodiny, ale ani po dlouhé době se jim nepodařilo počít dítě. Harrison svou ženu opakovaně podváděl, což ji nakonec vedlo k tomu oplatit mu stejnou mincí. A tak Pattie navázala románek s budoucím kytaristou Rolling Stones Ronniem Woodem. Harrisonovi začalo docházet, že se mu manželství rozpadá stejně jako jeho broučí kapela. Útěchu heldal v alkoholu a kokainu, což, jak Boyd později tvrdila, bylo prý posledním hřebíčkem do rakve mrtvého vztahu.

Mezitím se v roce 1970 láskou zničený Clapton rozhodl nahrát album se svou novou kapelou Derek and the Dominos – do ruky se mu dostala perská epická báseň Layla a Madžnun z 8. století, která vypráví příběh o muži, který je zamilovaný do krásné, ale nedosažitelné dívky Layly, kvůli které nakonec zešílí. Inspirován básní a svou láskou k Boyd napsal Clapton svůj největší hit Layla právě pro Harrisonovu manželku a krátce nato jí opě vyznal city. Boyd, stále ještě zamilovaná do Harrisona, ho znovu odmítla a zdrcený Clapton začal na to konto ve velkém brát heroin.

Švagr Clapton

V roce 1973 bylo manželství Harrisona a Boyd definitivně v troskách – poté, co Harrison opět podvedl svou ženu, tentokrát s manželkou svého bývalého spoluhráče Ringo Starra, požádala Boyd o rozvod. Mezitím se Claptonovi podařilo překonat drogovou závislost a rozhodl se to do třetice zkusit s vyznáním lásky. A tentokrát jsou jeho city opětované. Rozvod s Harrisonem nicméně proběhl zcela poklidně a snad i svým způsobem přátelsky – rozvodový právník Boyd později s úžasem tvrdil, že nikdy neviděl tak bezproblémový konec manželství.

Zajímavé je, že Harrison neměl svému kamarádovi nikdy za zlé, že mu v podstatě přebral ženu – dokonce jim spolu v roce 1979 s McCartneym a Starrem zahráli na svatbě a Harrison se o Claptonovi vyjadřuje jako o svém "švagrovi". I přesto není Claptonovo vysněné manželství šťastné a pár se v roce 1988 rozvádí. Boyd nakonec opustila oba muže, ale těm alespoň navždy zůstalo přátelství jednoho k druhému - po Harrisonově smrti v roce 2001 to byl právě Clapton, který spolu s Paulem McCartneym odehrál na památku kamaráda legendární Concert for George.

Podobné články

Doporučujeme

Další články