Francouzi chtějí zbourat Sacré-Coeur. Které památky by mělo srovnat se zemí Česko?

Obrázek uživatele Jan Palička
03.3.2017, 15:03

Francie řeší poněkud neobvyklou občanskou iniciativu. Jeden z obyvatel Paříže žertem navrhl, aby došlo ke zbourání slavné baziliky Sacré-Coeur (Nejsvětějšího Srdce Ježíšova) na Montmartru, nicméně vše se poněkud vymklo z rukou, humor začal žít vlastním životem a ukázalo se, že mnoho lidí bere návrh vážně a druhý nejnavštěvovanější kostel v zemi by opravdu nejraději nechali zdemolovat. Kterým památkám v Česku by rovněž prospělo, kdyby je někdo srovnal se zemí?

1. Katedrála svatého Víta

O katedrálu se vedou vleklé spory, zda patří církvi, nebo státu, a ty by se její demolicí vyřešily jednou provždy. Navíc by došlo k vyčištění panoramatu Pražského hradu, které si obří kostel usurpuje pro sebe, a třeba by kardinál Duka při odklízení suti zhubnul, což by mu nepochybně prospělo.

2. Karlštejn

Gotický hrad nechal Karel IV. postavit, aby sloužil jako klenotnice pro korunovační klenoty zemí Koruny české a Svaté říše římské. Římské impérium se před pár set lety rozpadlo a české korunovační klenoty zde již rovněž nenajdeme, čímž stavba pozbyla významu. Zato zde najdeme stánky s předraženými zbytečnostmi a tisíce turistů, což může rozrušovat golfisty oddávající se radovánkám na přilehlém hřišti.

3. Petřínská rozhledna

Stavba na Petříně není nic jiného než přiznaná kopie Eiffelovy věže. Cožpak jsme Číňani, abychom museli vše jen kopírovat? Za 175 tun vážící ocelovou konstrukci by se ve sběrných surovinách dalo získat 3,5 milionu korun, které by mohly posloužit k vybudování nové, lepší a ryze originální věže na stejném místě.

4. Staroměstská radnice s orlojem

Orloj přináší samá zklamání. Našinec aby se tu denně prodíral davy turistů, přičemž ho někdo okrade, a cizinci pravidelně protahují obličeje z toho, že celý spektákl, na který dlouhé minuty čekali, je několik vteřin trvající křepčení pár dřevěných loutek. Navíc demolice byla již započata koncem druhé světové války, tudíž by se jen pokročilo v rozběhnutém projektu.

5. Brno

Je fakt, že Brno není ani tak pamětihodností, jako spíše zajímavostí v podobě jediného vtipu, ve kterém se dá bydlet, ale i tak by podobná parodie na město neměla hyzdit ráz moravské krajiny. Odstraněním Brna z mapy se navíc docílí plynulejšího průjezdu na cestě do Vídně, což je zhruba tak jediný užitek, který Brno zbytku Česka nabízí. A upřímně, potřebujete Brno? Ne? Tak vidíte.

Na co mohou být v Brně pyšní, než dojde k jeho demolici, si můžete přečíst TADY.


Komentáře