6 věcí, na které můžou být v Brně pyšní – G.cz
Vyhledávání

6 věcí, na které můžou být v Brně pyšní

Dnes ponechme stranou vtipy o zatáčce mezi Prahou a Vídní. Moravská metropole dala světu pár věcí, které skutečně stojí za uznalé pokývání hlavou (a nemyslíme tím Kometu ani Velkou cenu).

Jarda Sauer
Jarda Sauer 23.10.2014, 11:00

   

1. Brněnský deník

denik brnensky.denik.cz Všechna regionální média jsou zvráceným způsobem zábavná. Občasná stylistická nejistota a obsahová plytkost jdou ruku v ruce s obrozeneckou hrdostí a touhou dělat poctivou žurnalistiku i v lokálním měřítku; to platí pro Brněnský deník stejně jako pro Dobříšské listy. Ale Brněnský deník je ze všech regionálních médií nejkreativnější v tvorbě titulků a výběru témat. Je to dlouhodobý trend, který se nejznáměji projevil slavným článkem o kohoutovickém pařezu. Někdo v tom vidí redakční nedbalost, já to mám za geniální virál, protože každý z takovýchto článků se okamžitě začne po sociálních sítích šířit rychleji než jakákoliv ze "seriózních" zpráv.    

2. Vila Tugendhat

tugendhat stonetheatre.com Majitelům většinového vkusu bude zrekonstruovaná vila manželů Tugendhatových připadat studená a neosobní, protože nemá obklady z palubek a na záchodě vtipný plakát se čtoucím šimpanzem. Ale všichni ostatní musejí žasnout nad tím, jak něco takhle precizního a nadčasového mohlo vzniknout už před více než 80 lety a navíc v Brně. Vstupenka na základní prohlídkový okruh vilou stojí tři kila (a další tři kila zaplatíte, pokud chcete fotit). Zájemců je i tak dost a dost, prohlídku je dobré si rezervovat přibližně měsíc předem.    

3. Prigl.cz

prigl prigl.cz Baví mě číst weby, na nichž jsou texty chytrých lidí, kteří umějí dobře a čtivě psát o vlastně docela obyčejných věcech. Moc webů, které by toto zadání splňovaly, neexistuje. Ale jeden z nich je bytostně brněnský: prigl.cz. Články o kreténech v kavárnách, mediálních mrdničkách nebo chlastání na Českomoravské vrchovině by se měly tisknout a vylepovat na nárožích, aby se zvýšila kulturnost národa. Celkem dobře to vystihl jeden z komentujících čtenářů: "Mě fakt fascinuje ta syntéza psychologicko-sociologického vhledu a nemilosrdného humoru." Sympatická (byť obtížně pochopitelná) je i příchylnost prigl.cz k pivu značky Starobrno. Prostě jsou to patrioti.    

4. Dildoorloj

dildo wikimapia.org Šestimetrové dildo z černé žuly se na náměstí Svobody hrdě tyčí už čtyři roky. Jde o hodinový stroj, tedy by teoreticky měl zobrazovat čas - ale tomu nikdo nevěří. Jednotlivé části dilda se sice hýbou, ale poznat z nich, kolik je hodin, chce velkou dávku fantazie. Brňané tedy ke svému orloji moc nepřilnuli. Vadí jim jeho tvar, jeho cena (12 milionů korun pořizovací cena plus cca půl milionu na roční provoz), jeho provedení i fakt, že za iniciátora projektu bývá označován nepopulární primátor Roman Onderka. S tím vším se dá souhlasit. Ale zároveň je tu šance, že se tyto hodiny časem stanou jednou z těch bizarností, do nichž se zamilují turisté - podobně jako Hundertwasserhaus ve Vídni. A Brno díky tomu zbohatne.    

5. Žít Brno

zit brno chcu.zitbrno.cz Když se vám nelíbí poměry ve vašem městě, založíte recesistickou iniciativu. Jste aktivní, vtipní a drzí. A najednou zjišťujete, že spousta lidí vám věří v tom, že byste zrovna vy ty kritizované poměry mohli změnit. Iniciativa Žít Brno vznikla v roce 2011 a v letošních komunálních volbách skončila v Brně třetí (v městské části Brno-střed dokonce první). Najednou má vlastní zastupitele a může ukázat, jestli dokáže dělat věci lépe. Třeba se stane, že Žít Brno pokazí, na co sáhne a lidé budou ještě s láskou vzpomínat na Onderku. Ale tak nějak skrytě doufám, že se jim bude dařit a že brněnský recept převezmou následně i další města.    

6. Kykyryda Boys

kkrd facebook.com/pages/KKRD-Boys/ Ještě pořád se najdou lidé, kteří si myslí, že esencí brněnského humoru je Miroslav Donutil - který přitom ani není z Brna. Nechme je v tom. Pravda je ale taková, že zdaleka nejvtipnější věc z jihu Moravy se jmenuje Kykyryda Boys. Těžkotonážní směs humoru, vulgarismů a hantecu nemá na tuzemské scéně obdoby a nemá cenu se jí bránit. Teď před volbami hodně koloval sociálními sítěmi jejich obrázek senátorské kandidátky ČSSD Aleny Gajdůškové (link), ale když se zanoříte do hlubin KKRD facebooku, objevíte neuvěřitelné poklady. Texty, tvořené dlouhatánskými větami, se zabývají vším od velikosti ženského přirození přes masturbaci v práci až po nutnost udělat se při sexu co nejdříve. To prostě musíte číst. A aby toho nebylo málo, mají v Brně ještě nejlepší holky!    
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články