fb pixel Finská premiérka Sanna Marin je mnohem víc než jen “ta politička bez podprdy” – G.cz
Vyhledávání

Finská premiérka Sanna Marin je mnohem víc než jen “ta politička bez podprdy”

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Zítra to bude rok, co se premiérkou Finska stala tehdy čtyřiatřicetiletá Sanna Marin. Narodila se do rodiny dvou matek, sama si za pultem v pekárně vydělávala na studia a před pětatřicítkou se stala lídrem sociálních demokratů i celé země. Ale lidi ji znají hlavně proto, že má jednu fotku bez podprsenky.

Jan Studnička
Jan Studnička 9.12.2020, 13:30

Sanna Marin, královna Finska

Začátkem října se po celém internetu sdílel jeden obrázek. Byla to fotka magazínu Trendi, což je největší finský fashion časák. Taková finský Elle, řekněme. A na fotce byla tehdy čtyřiatřicetiletá finská premiérka Sanna Marin. Fotka byla od pasu na horu a politička na sobě měla nedbale zapnuté sako. Jenom nedbale zapnuté sako. Fotografie vzbudila celosvětový poprask. Evropané si uvědomili, že Finsko má ministerskou předsedkyni, Američané si uvědomili že existuje Finsko.

Samozřejmě na sebe reakce internetu nenechala dlouho čekat. Objevila se záááplava buď oplzle sexistických nebo středověce sexistických poznámek a na druhé straně politické barikády se začali lidé fotit v saku naostro, což bylo po čase skoro stejně otravné jako šovinistické výkřiky některých konzervativců.

Ty totiž ještě navíc štvala řada politických kroků, které Marin udělala nebo se udělat chystala. A tím se dostáváme k tomu, proč o ní píšeme, protože Sanna Marin je mnohem víc než jen ta jedna instagramová fotka. I když teda nutno dodat, že její instagram vypadá jako sen úspěšné ženy. Nádherný manžel, překrásná svatba, těhotenství, které nezruinuje postavu a do toho nejvyšší politická funkce. Top.

Levicová waifu

Marin se dostala do funkce premiérky kvůli tomu, že odstoupil její předchůdce Antti Rinne. Ten rezignoval na premiérskou funkci po nátlaku opozice i koalice poté, co hrubě nezvládl stávku poštovních úředníků. To ale neznamená, že by měla cestu na vrchol nějak jednoduchou. Musela porazit oblíbeného stranického kolegu a pak se ještě nechat v těsné volbě vybrat finským parlamentem.

V okamžiku zvolení se stala nejmladším evropským premiérem (poněvadž třatřicetiletý Rakušan Kurz zrovna na chvíli neseděl na kancléřské židli) a nejmladším premiérem finské historie. Není nicméně první finskou premiérkou, žena vede finskou vládu už potřetí. Po Mari Kiviniemi a Anneli Jäätteenmäki. Prosíme: nenuťte nás to vysvětlovat. Celá tahle aféra byla mimochodem dost na očích, protože Finsko zrovna předsedalo Evropské unii.

Podařilo se jí sestavit kabinet, kde dvanáct z devatenácti křesel obsadily ženy, jednou z jejích hlavních priorit je boj s globálním oteplováním, je to sociální demokratka a v boji s koronavirem si zatím vede skvěle. Od začátku pandemie má Finsko něco málo přes čtyři sta obětí. S pěti miliony obyvateli je to vynikající skóre. Podobně jako její předchůdci i Marin chce pokračovat ve spolupráci s NATO, ale vyjádřila se proti vstupu země do Aliance. Finsko už léta drží tenhle neutrální postoj vzhledem k tomu, že mají Rusko za humny.

Takže ano. Premiérka Sanna Marin je víc než jen fotka bez podprdy. Řekli bychom: Víc takových. Ale bojíme se, že si z toho marketingový tým Aleny Schillerové vezme jenom: “Fotka bez podprdy se rovná oblíbenost u voličů.” A to už bychom asi v roce 2020 neustáli.

Podobné články

Doporučujeme

Další články