fb pixel
Vyhledávání

Fenomén preppeři: proč stále více lidí provozuje hobby zvané „příprava na konec světa“?

Útočiště pro případ apokalypsy a atomové bunkry už nejsou jen proprietou ve filmech a seriálech. Čím dál víc lidí si je staví místo letních sídel a chat v zahrádkářských koloniích.

Pavel Vondráček
Pavel Vondráček 11.4.2018, 14:43

Běžte se hned teď podívat do ledničky nebo do špajzu (pokud ho ovšem máte) a spočítejte si, jak dlouho byste přežili, kdyby za okny začala apokalypsa. Žádné vycházky a prázdné regály supermarketů, případně zablokované platební karty a bankomaty.

Možná právě proto existuje skupinka lidí, která je na nejhorší připravena. Říkají si preppeři a je jich čím dál tím víc. Může za to i mediální masáž, která nás v dnešním zpravodajství přesvědčuje o tom, že se může stát cokoliv kdykoliv.

V USA nejsou důvodem tamního až paranoidního prepperství pouze časté hurikány a zemětřesení, ale taky senzační zpravodajství CNN, které sází na tradiční motto „lepší se splést než umřít“, takže ačkoliv v New Yorku nasněží dva centimetry, mohlo by nasněžit klidně dvacet, což by byla sněhokalypsa, před kterou je potřeba se zabarikádovat na tři dny doma se zásobami pro celý činžák.

Ve světě roubeném teroristickými útoky, tweety Donalda Trumpa a Kimovými balistickými střelami ale není divu, že roste počet těch, kteří si nestaví jen sklep proti hurikánům, ale rovnou protiatomový kryt, ideálně někde na venkově, s dostatečnými zásobami a vším ostatním.

Prepperům vycházejí vstříc obchody, které prodávají trvanlivé potraviny po tunách, rovnou naskládané na paletách. Úpravci automobilů vám z běžného pick-upu udělají monstrum schopné obstát i při útoku zombie (co kdyby...) a knihkupectví i YouTube jsou prolezlé zaručenými radami, co dělat, až se něco semele.

Příprava na konec světa ale nemusí být celoživotní řehole, jak některé bestsellery varují. Pokud máte dost peněz, můžete si nechat postavit kryt na klíč, nebo si pronajmout místnost v některém z luxusních bunkrových komplexů. Není to nejlevnější, protože v obou případech se někdo musí postarat o bezchybný chod a jakost potravin i v případě, že se několik let či dekád nic nestane.

Není tedy divu, že většina běžných smrtelníků, která nemá na pětihvězdičkové bunkry s vířivkou, kinem a bowlingovou dráhou, předělává svoje letní chatky na nedobytné postapokalyptické pevnosti. Důležité samozřejmě je, aby zvenku nebylo nic vidět, protože jinak k vám přijdou zaklepat hladoví sousedé z celého okolí. Hezky potají podsklepit, postupně nakoupit a navozit zásoby na několik měsíců až let, naučit se v dostupných kurzech první i poslední pomoc, sebeobranu, střelbu čímkoliv, umět nasekat dříví, trávu i králíka, a samozřejmě podobně zaúkolovat nejbližší rodinu, kterou případně budete chtít vzít s sebou.

Divili byste se, co všechno lze dnes za rozumné peníze pořídit – kompletní filtrační systém vzduchu a vody, co se vejde do příručního kufru, tišší a úspornější naftové agregáty, satelitní telefony, které vydrží dlouhé měsíce apod. Nezapomeňte se ale zásobit i knihami a deskovými hrami. Trudomyslnost časem zahubí i ty nejpřipravenější. Že vám to celé připadá bláznivé? Inu, každý má nějaké hobby. Někdo se těší na nové Star Wars nebo úrodu brambor, jiný na konec světa.

A tady se ještě mrkněte na 7 tipů, jak zaručeně přežít apokalypsu podle filmů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články