„Nešahej na mě!“ Fascinující psychologie fyzických kontaktů v přehledných infografech

Obrázek uživatele Radek Kovanda
20.12.2017, 08:12

O Češích se mimo jiné říkává, že jsou odtažití „studení čumáci“, protože se na rozdíl od Američanů nebo i některých Západoevropanů nevrhají při setkání s někým novým hned druhému do náruče. Podle anglických a finských vědců je to ale dobře, prosté potřesení rukou je totiž přirozenější a méně stresové.

Tým vědců z anglického Oxfordu a finské univerzity Aalto-yliopisto nedávno uveřejnil výsledky studie, z nichž vyplývá, že by se člověk při prvním seznámení s cizí osobou neměl hned ‚přátelsky‘ objímat. Stačí, když se pozorně podíváte na následující infografiku, abyste poznali proč.

Výzkum spočíval v pokusu na lidech. Zjišťovalo se, kde se jich doteky jiných nejvíce ‚dotýkají‘ – v pozitivním i negativním slova smyslu – a jak se to mění v závislosti na tom, která osoba se jich dotýká. A co se týče cizích osob, existuje pouze jediné místo na našem těle, kterého se mohou dotknout, aniž by nám to bylo nepříjemné: ruce.

Tenhle soubor tělesných map je založen na barevném znázornění – světlé oblasti (bílé až žluté) jsou ty, kde lidé pociťují dotyky jiných osob příjemně až neutrálně, u tmavších oblastí (od červené po černou) je tomu naopak. Navíc záleží velmi na tom, kdo se nás dotýká.

V případě partnerů jsou dotyky příjemné kdekoli, kdežto mezi cizím mužem a ženou jsou přípustné pouze ruce (dlaně) – jak je vidět v infografice zcela vpravo. A pozor – existují též tzv. „tabu zóny“ (vyznačené modrou linkou), kde by jakékoli dotyky byly nejen nepříjemné, ale i silně obtěžující. A tahle „tabu zóna“ je v případě cizích osob prakticky po celém těle.

Velkou roli v (ne)příjemnosti dotyků hraje také pohlaví ‚dotýkané(ho)‘ a ‚dotýkající(ho)‘. Platí například pravidlo, že pokusným subjektům byly obecně daleko příjemnější ženské dotyky, a to jak mužům, tak ženám. Ale hlavně tedy mužům. Druhá infografika ukazuje, že muži byli více otevřenější, co se týče svých dámských protějšků, ať již je znali nebo je viděli poprvé, zatímco před muži se jejich tělo mělo daleko více na pozoru (viz poslední sloupek vpravo).

Navíc podle studie jak muži, tak ženy považovali své vztahy s jinými ženami za daleko hlubší a silnější než s jinými muži, a zřejmě právě proto jim byly dotyky žen obecně příjemné, a to i v případě úplně cizích žen.

A jaké z toho plyne ponaučení? Nedotýkat se cizích lidí, ani na zem spadlých.

A ještě se podívejte na 5 ukázek, čeho všeho se jedny lidské ruce dotknou za čtyřiadvacet hodin.


Komentáře