fb pixel Facebook expanduje na seznamovací trh. Převálcuje Zuckerbergův gigant Tinder? – G.cz
Vyhledávání

Facebook expanduje na seznamovací trh. Převálcuje Zuckerbergův gigant Tinder?

Facebook si udržuje dominantní postavení na poli sociálních sítí. Na paty mu šlape leda Instagram, který ovšem společnost Marka Zuckerberga koupila za miliardu dolarů, tudíž se vlastně o konkurenci nejedná. Facebook neustále vylepšuje stávající funkce a přidává nové, aby si svou pozici upevnil. Nyní se chystá přidat i možnost rychloseznamky. Převálcuje tak Tinder?

Jan Palička
Jan Palička 10.9.2017, 08:00

Když Mark Zuckerberg v roce 2004 vymýšlel Facebook, asi těžko mohl předpokládat, že stvoří internetového giganta, který bude vedle Googlu patřit k nejnavštěvovanějším stránkám internetu na celém světě. Facebook během třinácti let své existence skutečně narostl do obřích rozměrů a z projektu studenta Harvardu určeného primárně pro ostatní univerzitní studenty se stal byznys v hodnotě přes půl bilionu dolarů a více než dvěma miliardami uživatelů.

Facebook nejprve zcela vyšachoval sociální síť MySpace provozovanou Microsoftem a následně naprosto zastínil sociální síť Google+ od Googlu, která se nikdy nedokázala plně prosadit. Na Facebook na poli sociálních sítí dotahoval Instagram, což Mark Zuckerberg vyřešil tak, že za miliardu dolarů Instagram koupil a obě sociální sítě tak nyní fungují propojeně a vzájemně si nekonkurují.

Byznysová strategie Facebooku je nelítostná. Konkurenci se snaží buď pohltit nebo ji vlastními novýmmi funkcemi prakticky zcela dostat ze hry. To se stalo například v případě Snapchatu, který v okamžiku, kdy možnost nahrávat krátká videa, která po 24 hodinách zmizí, byla přidána na Instagram v podobě instastories. Dominantní konkurent na poli aplikací na posílání textových zpráv Whatsapp byl pak stejně jako Instagram koupen za rekordních 19 miliard dolarů a nyní tak funguje po boku facebookového Messengeru.

Nyní se Facebook chystá proniknout do nového segmentu, ve kterém dosud nepůsobí. Internetový technologický magazín Motherboard informoval o tom, že Facebook se chystá přidat funkci rychloseznamky, která - jak správně hádáte - je více než inspirována populárním Tinderem. I na facebookové seznamce budete moci rychle odmítnout jednotlivé uživatele podle fotek a krátkého popisku, nebo můžete projevit chuť se s nimi sejít. To samé mohou udělat oni, a pokud máte v zájmu o schůzku shodu, aplikace vám umožní dohodnout si termín a místo setkání. Na rozdíl od Tinderu bude Facebook nabízet ke schůzce i přátele, s nimiž uživatel delší dobu nebyl v kontaktu, a ne jenom neznámé lidi.

Facebook spustil testovací provoz seznamovací aplikace pro vybrané uživatele na území kanadského Ontaria a Nového Zélandu a na základě jejich reakcí a podnětů v řádu několika měsíců chystá spustit ostrý provoz nové funkce pro Facebook jak na telefonech s operačním systémem Android, tak pro iPhone. Pokud by Facebooku záměr vyšel, stal by se pak už prakticky nesesaditelným králem sociálních sítí, kterému by konkuroval vyjma lokálních kopií typu ruského vKontakte a čínského Sina Weibo už jen Twitter, který je se postupně stává spíše než sociální sítí rychlou zpravodajskou platformou. Je jen otázka času, kdy se Facebook pokusí zbavit se i tohoto svého největšího konkurenta.

Tady se podívejte na důkazy smutné pravdy o tom, že Facebook se z dobrého sluhy stává špatným pánem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články