8 důvodů, proč si konečně koupit nové auto – G.cz
Vyhledávání

8 důvodů, proč si konečně koupit nové auto

Oprašováním staré šunky v dobách ekonomické krize sice ušetříte, ale při bouračce vám to ten nahoře pěkně spočítá.

Václav Rybář
Václav Rybář 8.12.2014, 12:00

1. Airbagy

Jestli máte auto alespoň z tohohle tisíciletí, můžete doufat v airbag řidiče a spolujezdce. Jenže co kolenní airbagy, boční airbagy a airbagy v pásech? Na ty můžete zapomenout a o to víc budete potlučení.  

2. ESP

Elektronickou kontrolu trakce sice často nazývám chůvičkou, ale můj despekt plyne spíš z toho, že ji mnohé automobilky nedovolí řidičům vypnout (pro účely blbnutí na okruhu apod.). V běžném provozu ji ale chcete mít na svojí straně, protože až se budete nervózně vyhýbat zaběhnuté kočce, zachrání vás tahle mašinka před mocnou silou setrvačnosti.  

3. Vysokopevnostní ocel

Některá auta se muchlají jako plechovky od coly, jiné jako papírový kelímek. Ve kterém chcete sedět vy? Zvlášť v případě, že vás auto nabere ze strany (tzv. t-bone), vám boční výztuhy ve dveřích a vysokopevnostní skelet kabiny můžou zachránit kůži. Nebo vás přehodit z kategorie exitus do kategorie dvě zlomená žebra.  

4. Deformační zóny

Na nových crash testech uvidíte jednu zásadní věc - přední část auta se po nárazu zmuchlá, jako by byla z cukru, ale jakmile náraz dojde ke kabině, obejde vás coby řidiče jako mávnutím kouzelného proutku. Rozložení nárazu do přední deformované části snižuje důsledky nejen pro lidi uvnitř vozidla, ale především pro ostatní účastníky nehody - především pak např. chodce, které můžete smést, když je vaše auto odhozeno od druhého vozu nebo statické překážky třeba na chodník.  

5. Adaptivní světlomety

Většina vážných bouraček se odehraje v noci. Nemáme tak pokročilé noční vidění jako šelmy, ačkoliv si to mnozí odmítají připustit. Adaptivní světlomety, které se natáčí do zatáčky, nejsou jen příplatkovým podrazem od automobilky. Jakmile je jednou vyzkoušíte, už vám budou navždy chybět. A právem.  

6. Třetí brzdové světlo

Tolik zachráněných nárazníků, a přitom taková blbost. Třetí brzdové světlo bylo geniální nápad, protože zadní svítilny zejména v noci už stejně svítí, takže rozeznat pouhou indikaci zapnutých světel od intenzivního brzdění není jednoduché. S rozsvícením třetí brzdovky je jakýkoliv omyl vyloučen, což se hodí zejména, když jedete dvě stě po autobahnu.  

7. Parkovací senzory

Někteří lidé jsou na tom s odhadem vzdálenosti hůř než jiní. Sice jsou z toho jen ťukance, ale mnohdy naprosto zbytečné. Stačilo by jednat pomaleji a obezřetněji. Nebo si pár stovek připlatit a pořídit si auto s parkovacími senzory nebo kamerou. Některé limuzíny mají ostatně tak mizerný výhled dozadu, že by se bez senzorů vůbec neměly nabízet. Připlatit si není ostuda, parkovat pak můžete mnohem rychleji než podle citu.  

8. Hlídání mrtvého úhlu

Když se řízení věnujete a nejste občas líní se při změně pruhu ohlédnout, neměli byste mít s mrtvým úhlem problémy. A to říkám i přesto, že do mrtvých úhlů některých aut by se schoval i slon. Jenže nová auta vám do zrcátek nainstalují diodu, která se rozsvítí, pokud se někdo v mrtvém úhlu nachází. Maličkost, ale potěší. Teď můžete střídat pruhy jako v americkém akčním filmu!   A ZDE najdete 5 tajných funkcí, které má i vaše auto.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články