fb pixel Elvis Presley prodal miliardu nahrávek. Král rock'n'rollu si vybudoval image bílého muže s hlasem černocha – G.cz
Vyhledávání

Elvis Presley prodal miliardu nahrávek. Král rock'n'rollu si vybudoval image bílého muže s hlasem černocha

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Elvis Presley se stal synonymem rock and rollu po celém světě. Málokterý zpěvák dokázal na hudební scéně zanechat tak velkou stopu jako právě on. Jeho nezaměnitelný hlas, nadčasová image a neobvyklá schopnost ovládat fanoušky při vystoupení z něj udělaly hvězdu, kterou si budeme připomínat i za 50 let. Král rock and rollu je jen jeden. Za vše mluví i miliarda prodaných desek po celém světě.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 16.8.2021, 10:06

Elvis Presley – nezapomenutelná legenda

Elvis Presley se narodil 8. ledna 1935 v americkém Tupelu. Je původně z dvojčat, ale jeho o půl hodiny dříve narozený bratr Jesse Garon bohužel brzy po porodu zemřel. Poznamenán smrtí svého bratra vyrůstal malý Elvis jako rozmazlovaný jedináček, který dostal od svých rodičů vše, co mu na očích viděli. A bylo jedno, že rodina Presleyových nepatřila k těm nejbohatším ve městě. Vlastně na tom byla rodina ještě hůř, než mohl Elvis tušit. Když mu byly 3 roky, tak jeho otec Vernon šel na 2 roky do vězení za padělání směnky. Rodina bohužel nezvládala splácet byt, a tak se Elvis musel společně s matkou odstěhovat. V té době si během nepřítomnosti otce vybudoval poměrně velkou fixaci na matku Gladys.

Když mu bylo zhruba 10 let, přihlásil se do pěvecké soutěže s písní Old Shep, ale nakonec se umístil na 5. místě, což mu stačilo akorát tak na výhru celodenní vstupenky do lunaparku. O rok později dostal k narozeninám svou první kytaru. Na tu ho učil první akordy jeho strýček Vester, který ho zároveň zásobil bluesovou a country hudbou, což ho logicky začalo směřovat tím správným směrem. Po kytaře se naučil hrát i na klavír a v dobách svého teenagerského života si začal přivydělávat v lokální putyce s country kapelou.

Okolí samozřejmě zpozorovalo Elvisův nesporný talent, což ho v roce 1953 přimělo zajít do soukromého nahrávacího studia Sun Studio a nahrát své první dvě písně. Jednalo se o balady My Happiness a That`s When Your Heartaches Begin. Původně měly posloužit jako narozeninový dárek pro jeho matku, ale nakonec se majitel nahrávacího studia rozhodl poslat písně do regionálního rádia. To se nakonec vyplatilo a Elvis za první vydělané peníze koupil svojí mamince Cadillac. Jednalo se samozřejmě o marketingový tah, který vymyslel Elvisův první manažer. Netrvalo dlouho a Elvise si všiml i jistý Sam Phillips, který hledal „bílého muže s hlasem černocha“. Elvis splňoval všechny důležité aspekty. Byl pohledný, talentovaný a měl cit pro černošskou muziku, s níž byl v té době problém prorazit. V 50. letech byla situace samozřejmě jiná než je nyní, takže to chtělo trochu práce, než se Presley dokázal zapojit do rock and rollové scény.

Nicméně Elvis dal následně dohromady kapelu a začal objíždět kluby v okolí. Jeho nahrávky se dostaly k RCA Records, které mu umožnilo profesně „vyrůst“. Nahrál zde singl Heartbreak Hotel, jehož se prodalo přes milion a půl. Jméno Elvis Presley znala náhle celá Amerika a jeho hlas rozpoutával davové šílenství ve všech klubech po celých Státech. Už v té době si získal přezdívku The King, která ho provázela až do jeho smrti. To byl samozřejmě teprve začátek, protože ty hlavní zlomové kroky v kariéře měly přijít až později. Když mu bylo 21 let, dostal hned několik nabídek od filmových producentů, které s radostí přijal. Před kamerou debutoval v roce 1956 s filmem Love Me Tender a o rok později přichází Jailhouse Rock. Oba snímky sloužily k vydělání peněz, k čemuž stačila pouhá přítomnost Elvise ve filmu.

Na konci roku 1957 mu přišlo předvolání k nástupu na vojnu. Získal však odklad o 4 měsíce, takže zvládl dotočit svůj další film King Creole. Následně odletěl do Friedbergu v západním Německu, kam za ním přiletěli i jeho rodiče. V té době už byla jeho matka těžce nemocná. V Německu se v té době setkal se svou budoucí ženou Priscillou, se kterou se zvládl i zasnoubit. Priscille je 14 let, takže se svatba odkládá na dobu, kdy bude zletilá. Nicméně v březnu 1960 se s Elvisem vrátila do USA. Svatba nakonec proběhla až 1. května 1967. Jejich společné manželství trvalo něco málo přes 7 let.

Zatímco Elvis sloužil v armádě, začalo se na rock and roll tak trochu zapomínat. Dva roky jsou dva roky, takže „Králi“ nezbývalo nic jiného než se vrátit k romantickým baladám. Kromě toho hrál neustále v nějakých nízkorozpočtových filmech, kterých zvládl natočit desítky. Do toho všeho stíhal natáčet i videoklipy do televize a soundtracky ke svým filmům. Jeho sláva nepolevovala. Mezi lety 1969 až 1977 absolvoval Elvis Presley 1094 naprosto vyprodaných koncertních vystoupení. Navíc jako první interpret v historii vyprodal Madison Square Garden.

Po rozvodu s Priscillou to začalo jít s Elvisem z kopce. Začal přibírat na váze, přehánět to s léky a rovněž i s alkoholem a drogami. 16. srpna 1977 byl nalezen mrtvý ve svém domě v Memphisu i se svou přítelkyní Ginger Alden. Předávkovali se barbituráty. Elvis zemřel v pouhých 42 letech, avšak zanechal po sobě miliony nadšených fanoušků rock and rollu, kteří dodnes žijí v domnění, že stále žije kdesi na opuštěném ostrově, kde se skrývá před dychtivými fanoušky. Bezesporu se jedná o jednoho z největších umělců 20. století, na kterého nezapomenou ani příští generace.

Podobné články

Doporučujeme

Další články