fb pixel Přezdívalo se mu „český Elvis“: Legendární Miki Volek byl naším rocknrolovým králem – G.cz
Vyhledávání

Přezdívalo se mu „český Elvis“: Legendární Miki Volek byl naším rocknrolovým králem

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Před 23 lety zemřel český král rokenrolu Miki Volek, vlastním jménem Michael Volek. Když mu bylo 13 let, přečetl si v časopise Dikobraz článek o Elvisu Presleym, kde popisovali rock and roll jako úpadkový hudební styl, který vznikl v prohnilém imperialismu. Miki si původně myslel, že hudební styl, který mu změnil život, pochází ze Západního Německa. Později však objevil Ameriku… A kombinaci alkoholu a prášků.

Martin Miko
Martin Miko 14.8.2019, 13:34

Rokec od puberty

Když bylo Mikimu 17 let, začal vystupovat jako pomocný vokalista a sólový kytarista v kapele Crazy Boys. V této kapele se postupně vystřídali i dnešní hudební ikony jako Ladislav Štaidl nebo Mirek Berka z kapely Olympic. Když kapela vystupovala v Lucerně v rámci reprezentativního koncertu divadla Semafor, tak na jejich vystoupení dorazilo přes 3000 diváků, což bylo v té době nevídané. Fanoušci nechtěli Mikiho Volka pustit z pódia, protože vyžadovali přídavek. Existenci kapely Crazy Boys zhatil Volkův nástup do psychiatrické léčebny. Nechtěl totiž na vojnu. Jeho hospitalizace zapříčinila rozpad první kapely.

Po návratu z léčebny se stal dočasným členem kapely Olympic. Bylo to v polovině šedesátých let, což pro Volka znamenalo éru jeho největší slávy, kdy byl srovnáván s lidmi jako Waldemar Matuška nebo Karel Gott. V cestě za slávou bohužel stály dvě překážky. Jednou z nich byla neznalost angličtiny a tou druhou až příliš nekonvenční a expresivní chování. Zároveň se u něj v té době začaly projevovat sklony k alkoholismu a užívání léků, jakými byly třeba fenmetrazin, které mu pomáhaly k lepším výkonům na pódiu.

Z Olympicu následně přestoupil k Old Stars a od roku 1968 zpíval v kapele Mickey & The Samuels, se kterou o rok později vyrazil na tour do Západního Berlína. Cestou zpět však u sebe měl při hraniční kontrole nějaké časopisy, letáky a další tiskoviny o pražském jaru 1968, což bylo protiprávní, a tak šel společně s fotografem Aloisem Valentou na jeden a půl roku do vězení. Po třinácti měsících byl převezen do Čech, kde byl donucen ke spolupráci s StB. Měl donášet tajné informace na české celebrity, avšak kvůli jeho stavu a prezentaci informací byl po roce z StB vyřazen.

Když na konci 70. let začala vlna rock and rollu odeznívat, tak se začala vytrácet i Volkova kariéra. Ačkoliv se mu pořád dařilo úspěšně koncertovat s kapelou Transit, začaly se u něj projevovat důsledky z dlouhodobého užívání alkoholu a drog, což zapříčinilo i rozpad jeho manželství a neúspěšné dostudování vysoké školy. Alkohol zničil i jeho zdravotní stav a vzhledem k tomu, že o jeho koncerty už nikdo nestál, tak začátkem devadesátých let musel rozprodat celý svůj majetek. Postupně prodal kytaru, obrazy, klavír a nakonec přišel i o svůj byt.

Miki Volek zemřel začátkem srpna 1996 v Praze ve svém bytě. Doma ležel odhadem deset dní než byl dne 14. srpna nalezen. Jeho smrt zapříčinilo krvácení do jícnu.

A zde rapper Vladimír 518 oslavil své 40.

Podobné články

Doporučujeme

Další články