fb pixel
Vyhledávání

Elon Musk a jeho vize: podaří se mu vyřešit problém s kontaminovanou vodou v americkém městě Flint?

Děkovný tweet. Elon Musk organizuje pomoc. Pomůže. Bez legrace (No kidding). Vizionář Elon Musk je k nezastavení. Město Flint se s problémy s vodou potýká už od roku 2014. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Pitná voda - bereme ji jako samozřejmost. Zatím. V chudém americkém městě Flint, které má zhruba sto tisíc obyvatel, to říci nemohou, už čtyři roky tam teče z kohoutků kontaminovaná voda a lidé trpí zdravotními problémy. Naštěstí je tu Elon Musk, novodobý spasitel, který se rozhodl nabídnout pomocnou vizi.

Václav Roman
Václav Roman 10.8.2018, 12:01

A Elon Musk vizi rozhodně má. Otázkou je, jestli se mu ji v michiganském městě Flint podaří naplnit. Génius dnešní doby, podivín a velký dříč, který toho už dokázal hodně. Posílá rakety do vesmíru, razí tunely, podporuje solární technologii, vyvíjí elektromobily Tesla či nový způsob dopravy hyperloop, ale také toho v poslední době hodně slíbil. V tomto směru je to zdatný artista, který dokáže žonglovat s mnoha míčky. Marketingově to má zmáknuté na výbornou. Většina jeho projektů je rozjeta v dlouhodobém měřítku, a tak až čas ukáže, kolik slibů se mu podařilo splnit.

Pomoc obyvatelům města Flint však musí přijít rychle, pitná voda je prostře potřeba. Nutno podotknout, že zde žije velké množství lidí na hranici chudoby, nemohou si tak dovolit pořídit drahé filtry a jsou odkázáni na vodu balenou.

Šetřit se nevyplácí

Co se vlastně přihodilo v michiganském městě Flint, které leží přibližně 100 km od Detroitu? Na začátku problému, který se proměnil v obrovský skandál, byly úspory. Zásoby pitné vody nekontaminovali teroristé, jak se západní civilizace obávají, ale politici, kteří chtěli ušetřit.

Odpovědnost padá na vrub republikánského guvernéra Ricka Snydera, právě jeho úřad rozhodl, že vodárny budou čerpat vodu z řeky Flint, která byla svým znečištěním známá. Předtím odebíraly vodárny vodu ze vzdálenějšího Huronského jezera.

Voda měla najednou podivnou pachuť a zápach. Jejím rozborem bylo zjištěno, že je naprosto nevhodná k pití. Bylo v ní více olova, než je zdrávo. Vysoký obsah olova zjistili lékaři i v krvi některých místních dětí. Bylo rozhodnuto, že se opět začne čerpat voda z Huronského jezera, ale potrubí už v té chvíli bylo kontaminováno natolik, že to nepomohlo.

Ve městě byl vyhlášen stav ohrožení a musely být vynaloženy obrovské finanční prostředky na nápravu. Jenomže potrubí bylo vyměněno jen částečně a lidé vodě z kohoutků prostě nevěří. Navzdory tomu ukončil Michigan program bezplatných dodávek balené vody. Podle guvernéra Ricka Snydera už je vše v pořádku.

Příchod spasitele

A do toho přichází Elon Musk. Bylo to zhruba v době, kdy jeho miniponorky nedostaly šanci, aby pomohly se záchranou thajských chlapců ze zatopené jeskyně. Zde také přislíbil pomoc, ale jeho záchranný plán se nakonec nedostal na řadu, neboť mladí fotbalisté se dostali ven díky potápěčům. Je jedno jak, hlavně že byli venku. Muskovi ponorky, které nenechal narychlo sestavit, najdou jistě uplatnění jinde. Ostatně zájemci se mu už ozvali.



Pomoc obyvatelům města Flint oznámil na svém twitterovém účtu. Ihned se strhla diskuze. Lidé se do něj naváželi, že nemá šanci. A to ho vyhecovalo k dalším twitterovým slibům. Nacházel se zrovna v Číně, a tak nemohl situaci řešit na místě. Přislíbil však, že zorganizuje setkání, nechá zjistit, které domy jsou zásobovány stále kontaminovanou vodou a u nich pak zafinancuje instalaci vodních filtrů. Uvidíme, zda se Elonovi podaří problém s kontaminovanou vodou vyřešit, nebo zda bude větší než on. Každopádně mu a lidem z města Flint držíme palce.

A zde se podívejte na galerii 8 zásadních projektů vynalézavého Elona Muska.

Podobné články

Doporučujeme

Další články