fb pixel Elektřina v Česku zdraží od listopadu až o 50 procent, Bohemia Energy upravila svůj ceník a ČEZ se nejspíš přidá po volbách – G.cz
Vyhledávání

Elektřina v Česku zdraží od listopadu až o 50 procent, Bohemia Energy upravila svůj ceník a ČEZ se nejspíš přidá po volbách

Zdroj: Autor: Juan de Vojníkov – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11650678

Nejen Česko čeká razantní zdražování elektřiny, které se bude týkat primárně řadových domácností. Dojít k němu má už v listopadu a podle všeho dojde ke zdražování až o neuvěřitelných 50 %. Více se dozvíte v komentáři od Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 30.9.2021, 10:23

Čeká nás zdražování elektřiny

Řadě českých domácností zdraží už od listopadu elektřina skoro o padesát procent. Společnost Bohemia Energy totiž od 1. listopadu upravuje svůj ceník směrem vzhůru (zde). Firma zásobuje elektřinou bezmála 400 tisíc odběrných míst. Dalších 230 tisíc odběrných míst zásobují dceřiné firmy Bohemia Energy, a ty zdraží v podobném rozsahu.

Celkově se tak velmi prudké zdražení dotkne statisíců, ba až milionů lidí v ČR. Ti se navíc budou často potýkat také s dramatickým zdražením plynu, případně dalších energií či jejich zdrojů, s nímž je třeba počítat také.

Vbrzku zdraží také další dodavatelé elektřiny. Největší z hráčů, ČEZ, jenž je většinově ovládaný státem, zveřejní své nové ceny elektřiny nejspíše až po říjnových volbách. Půjde o razantní nárůst v desítkách procent.

Za růstem cen elektřiny a plynu pro maloodběratele je současná energetická krize, zejména ta v EU. Dlouhá léta se zanedbával rozvoj jaderných či uhelných elektráren, neboť se věřilo, že obnovitelné zdroje „to utáhnou“. Nyní je patrné, že ne. Například proto, že letos v létě nedostatečně foukalo, se ve větrných elektrárnách vyrobilo málo elektřiny. Tudíž se v Evropě vrací do provozu již odstavené uhelné elektrárny. Na rekordy zdražuje velkoobchodní plyn i elektřina. Přesto nestačí uspokojit poptávku. Cena tedy dále stoupá, na nové rekordy.

Za dramatickým zdražením stojí ale také politika ruského plynárenského gigantu Gazprom. Toho většinově ovládá Kreml. Podnik letos snížil své dodávky Evropě. Část expertů míní, že tak učinil proto, aby docílil rychlejšího a plnohodnotnějšího zprovoznění plynovodu Nord Stream 2, který byl nedávno dokončený a který povede plyn z Ruska přímo do Německa.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články