fb pixel Benzín v Česku stojí přes 34 Kč za litr, nelze vyloučit ani zdražení ke 40 korunám – G.cz
Vyhledávání

Benzín v Česku stojí přes 34 Kč za litr, nelze vyloučit ani zdražení ke 40 korunám

Zdroj: Autor: Honza Groh (Jagro) – Vlastní fotografie/ Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7066114

Z plné nádrže benzínu se stala luxusní záležitost. Ten totiž stojí aktuálně přes 34 korun, což se naposledy událo před 7 lety, tedy v roce 2014. Proč tomu tak je? O tom si přečtete v aktuálním komentáři od Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 29.9.2021, 09:44

Benzín neustále zdražuje

Litr benzínu se v Česku poprvé od prosince 2014 prodává za více než 34 korun. Jeho cena se nad tuto úroveň vyhoupla včera, kdy dle nejnovějších, dnes zveřejněných dat společnosti CCS, činila 34,02 koruny za litr. Nafta se včera prodávala za 32 korun za litr, poprvé od ledna 2020.

Cena ropy Brent včera ráno středoevropského času přeskočila úroveň 80 dolarů za barel. Stalo se tak poprvé od října 2018, jak plyne z dat Bloombergu. Právě nejdražší ropa za poslední takřka tři roky citelně prodražuje a ještě prodraží benzín i naftu českým motoristům. Nelze vyloučit, že se během zimy řidiči v některých regionech ČR, zejména v Praze, dočkají průměrné ceny kolem 40 korun za litr, jako v roce 2012.

Jedna z největších amerických bank, Bank of America, už v polovině září varovala, že se cena ropy již tuto zimu může dostat na úroveň 100 dolarů za barel. To by právě výrazně zvýšilo pravděpodobnost, že čeští řidiči budou za benzín platit průměrně až 40 korun za litr.

Čerpací stanice v ČR navíc zdražují benzín nad rámec zdražení ropy, jelikož se „hojí“ po pandemické krizi a snaží se svézt na vlně všeobecného strachu veřejnosti z inflace. Kvůli tomuto strachu jsou řidiči ochotni platit u čerpacích stanic vyšší marže, a přitom je ještě vzhledem ke zdražování v širší ekonomice považují za přijatelné.

Nafta zdražuje pomaleji než benzín pouze díky snížení spotřební daně z motorové nafty, k němuž letos došlo.

Ropa zdražuje z podstatné části kvůli rekordně dramatickému zdražování jiných energií, například plynu v EU (viz graf níže). Částečně totiž ropa může plyn zastoupit. Například topná nafta se v průmyslu využívá tím intenzivněji, čím dražší je plyn. Tím ovšem stoupá sháňka po ní, tedy její cena, tudíž cena ropy. Zdražující ropa, a tedy růst cen pohonných hmot, umocní inflační tlaky, které nyní svírají i českou ekonomiku.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články