fb pixel
Vyhledávání

Eiffelova věž: Impozantní stavba, kterou chtěli Francouzi po 20 letech zbourat

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Eiffelova věž v Paříži byla světu oficiálně představena před 133 lety v rámci Světové výstavy, která tehdy probíhala. Slavnostní otevření věže bylo doprovázeno 21 salvami z děla a během jednoho roku ji následně navštívilo přes milion zájemců. Za touto impozantní stavbou stál slavný konstruktér a architekt Gustave Eiffel, podle něhož byla věž pojmenována.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 6.5.2022, 08:36

Eiffelovu věž neměl rád Dumas, ani Zola

Původně měla stát jen 20 let, ale pak se ukázalo, že kromě okrasy ji lze využít i jako meteorologickou stanici a později i rozhlasový a televizní vysílač. Proto se nakonec rozhodlo o jejím zachování. I když Eiffelovu věž nejprve Francouzi nenáviděli, postupně si na ni zvykli a dnes patří ke stěžejní turistické památce hlavního města Francie. Za touto stavbou stál Gustave Eiffel, po kterém je věž pojmenována. Když se řekne jméno Eiffel, automaticky se vám vybaví známá věž v Paříži, jež nosí toto jméno. Víte, že se ale slavný architekt původně jmenoval Alexandre Gustave Bönickhausen a jméno, pod nímž se posléze proslavil, získal až po svých německých předcích? Pocházel z poměrně zámožných poměrů a jeho matka úspěšně obchodovala s uhlím. Celou rodinu tak dokázala finančně zajistit, a tak mohl mladý Gustave studovat na prestižních francouzských školách. Jeho specializací byla možná poněkud překvapivě chemie. Jenže jak už to často bývá, tak díky cestám osudu nakonec skončil jako šéf v konstrukční společnosti, která se zabývala železničními mosty.

Z chemika se tak vyklubal konstruktér, jenž je podepsán například i pod sochou Svobody, kterou Francie darovala USA. On sám vypracoval vnitřní strukturální prvky. Tento dar prokázal přátelství a respekt mezi Francií a USA. Stejně jako u Eiffelovy věže se socha Svobody stala rychle národním symbolem svobody.

Následující galerie by vás měla poučit o mnoha faktech, která jsou s Eiffelovou věží pevně svázána.

A pokud se vám nepodaří nic podobně velkolepého postavit, vždycky to můžete alespoň prodat jako český podvodník Arnošt Lustig.

Podobné články

Doporučujeme

Další články