"Dva estébáci chtějí měnit systém. Tady bych zpozorněl": Hnutí ANO a KSČM touží společnými silami zrušit druhé kolo senátních voleb – G.cz
Vyhledávání

"Dva estébáci chtějí měnit systém. Tady bych zpozorněl": Hnutí ANO a KSČM touží společnými silami zrušit druhé kolo senátních voleb

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Neoficiální spolupráce KSČM s hnutím ANO pokračuje na mnohem lepší úrovni než s ČSSD. Komunisté by rádi zrušili druhé kolo senátních voleb, což Babiš samozřejmě schvaluje. Dočkáme se jednokolových voleb do Senátu?

Rom Jeremy
Rom Jeremy 29.7.2019, 11:41

Komunisté chtějí změnu

Zdá se, že komunisté chtějí ovlivňovat naše životy i 30 let po revoluci a ochotně jim k tomu touží pomáhat i hnutí ANO, které souhlasí s mnoha nápady ze strany soudruhů s tichou podporou. Ti totiž navrhli změnit princip senátních voleb. Rádi by zrušili druhé kolo těchto voleb, tudíž by probíhaly podobně jako volby parlamentní a senátorem by se tak stala osoba, která by získala nejvíc preferencí. Tento nápad se samozřejmě líbí i premiérovi Andreji Babišovi, který Senát moc v lásce nemá, protože ho akorát zdržuje při prosazování změn.

Je zvláštní, že tuto změnu zákona prosazuje právě KSČM, když v Senátu nemá ani jednoho zástupce ze svých řad. Na druhou stranu je možné, že komunisté věří, že tímto krokem by přece jenom nějaké to křeslo získali. KSČM navíc navrhuje, že jednokolové volby by se konaly v rámci voleb do zastupitelstva nebo kraje, čímž by se navíc zvýšila i účast u voleb do Senátu, která je mimochodem nejnižší ze všech. Senátní volby všeobecně patří mezi ty nejméně oblíbené, nicméně kritici ihned zpozorněli při návrhu měnit zajetý volební systém.

„Že by byl důvodem pro změnu volebního systému nevalný volební výsledek?“ ptá se jeden z diskuzujících na sociálních sítích. Ano, to je velmi pravděpodobné. Senát je tu v pozici jakési pojistky demokracie, která je za současné vlády velmi důležitá, takže se nemůžeme divit, že hnutí ANO a KSČM leží už nějakou dobu v žaludku.

V případě schválení tohoto návrhu by se stala jedna taková věc, o které vám navrhovatelé zákona pravděpodobně neřeknou. Výsledkem změny by totiž bylo, že by Senát byl časem plný senátorů z politického uskupení, které je momentálně nejsilnější. Tím pádem by postrádal smysl a vládním stranám by nemohl oponovat. Dvoukolový systém umožní i politikům, který nejsou vázáni na nejsilnější stranu, se dostat do Senátu.

Samozřejmě, že to není dobrý nápad a hlas lidu to řekne za nás mnohem lépe. Doufejme, že alespoň ČSSD tento nápad nepřijde v pořádku a ohradí se vůči němu, i když, jak známe Honzu Hamáčka, tak těžko.

A zde vás překvapí, co všechno opět rozzuřilo mluvčího Ovčáčka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu