fb pixel Duna má první trailer a my nevíme, jestli víc chceme modrookou Zendayu, nebo písečné červy – G.cz
Vyhledávání

Duna má první trailer a my nevíme, jestli víc chceme modrookou Zendayu, nebo písečné červy

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Duna je kultovní sci-fi román Franka Herberta, kultovní propadák Davida Lynche a také nový film Denise Villeneuvea. V moderní adaptaci příběhu o rodu Atreidů a speciálním vesmírném koření hraje hlavní roli Timothée Chalamet, sekunduje mu Zendaya, ale třeba i Oscar Isaac, Jason Momoa či Josh Brolin. Hvězdně obsazený film může dopadnout jakkoliv, rozhodně ale víme, že vizuálně to bude dokonalé. Jakto? Venku je totiž první oficiální trailer!

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 10.9.2020, 11:12

Duna se blíží

V 60. letech 20. století napsal americký spisovatel Frank Herbert sci-fi román Duna. Ten se dočkal ještě pěti pokračování a bylo by jich víc, kdyby Herbert roku 1985 nezemřel. Autor po sebě zanechal jednu z nejkultovnějších literární sci-fi sérií a je s podivem, že ji ještě nikdo nedokázal slušně zfilmovat. Nejvýrazněji to zkusil roku 1984 David Lynch a i ten pohořel. Jeho brakový propadák je záležitostí pro opravdu masochistické fajnšmekry. Nyní ale přichází Denis Villeneuve s novou adaptací, kterou fanoušci předlohy i celého žánru napjatě vyhlížejí. První trailer vypadá víc než slibně...

Villeneuve rozhodně patří k nejzajímavějším tvůrcům současnosti. V Příchozích dokázal, že ke sci-fi žánru zvládne přistoupit nápaditě. Jeho Zmizení a Sicario jsou brilantní detektivní thrillery. Na druhou stranu natočil Blade Runnera 2049. Geniální propojování hudby a zvuku a neskutečný, barevný vizuál dělají z volného pokračování legendy kyberpunku strhující podívanou, bohužel je to podívaná zcela prázdná, s mizerným scénářem a příběhem, který vůbec nedává smysl.

A tak určitě je na místě se obávat, že Villeneuveova Duna dopadne stejně. Průvodní píseň s podivnými vokály, která doplňuje první upoutávku, zní jak ze Lvího krále nebo fantasy muzikálu, a to určitě nechceme. Co ale chceme, to je Timothée Chalamet v hlavní roli, modrooká Zendaya jako jeho láska Chani a obří pouštní červi, kteří Dunu obývají, a kteří vypadají naprosto epicky.

Příběh se točí kolem rodu Atreidů, v jehož popředí stojí mladý Paul Atreides (Chalamet). Válčí s tyranskými Harkonneny vedenými baronem Vladirmirem (Stellan Skarsgård) o malou planetku s nedostatkem vody zvaná Duna. Zvláštní je tím, že skrývá jediné známé naleziště koření podivného druhu, kterému se říká melanž. Má obrovskou moc - prodlužuje lidský život a poskytuje člověku mimořádné psychické schopnosti, což má klíčové využití také v meziplanetární dopravě, bez které by se celý vesmír rozpadl. Není tedy divu, že je kolem planetky obývané pouštním kmenem Fremenů takové pozdvižení.

Inu, uvidíme, jak to dopadne, a to už velice brzy - Duna nám totiž letos nahradí pravidelnou předvánoční dávku sci-fi, kterou v posledních letech zajišťovala nová-nová trilogie Star Wars a s ní spojené spin-off filmy. Premiéra Duny je zatím plánována na 17. prosince, samozřejmě ale všechno ještě může změnit korona...

Podobné články

Doporučujeme

Další články