fb pixel Dopovat se nemá: Rusko svoji hymnu na olympiádách a světových šampionátech nějakou dobu asi neuslyší – G.cz
Vyhledávání

Dopovat se nemá: Rusko svoji hymnu na olympiádách a světových šampionátech nějakou dobu asi neuslyší

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Ruský sportovní svět postihla tragédie. Výkonný výbor Světové antidopingové agentury (WADA)vydal v Lausanne rozhodnutí, že Rusko nesmí příští čtyři roky vystupovat na vrcholných sportovních akcích pod svou vlajkou a se svou hymnou. Bye, bye letní olympiádo v Tokiu 2020 a zimní olympiádo 2022 v Pekingu. Stejně tak ale například hokejisté na dlouhé 4 roky nezasáhnout do bojů na různých světových šampionátech. To v Rusku asi aktuálně nemají radost.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 9.12.2019, 12:48

Výkonný výbor WADA vydal rozhodnutí kvůli dopingovému skandálu, jehož posledním dějstvím byla manipulace s daty z moskevské laboratoře. Výbor tak respektoval doporučení své kontrolní komise. Podle mluvčího WADA bylo rozhodnutí jednomyslné. Někteří ruští sportovci by ale mohli při splnění určitých podmínek závodit pod neutrální vlajkou, jak tomu bylo na loňských ZOH v Pchjongčchangu a jak to již několik let funguje v atletice. WADA také znovu suspendovala ruskou antidopingovou agenturu (RUSADA).

„Odvoláme se“ hlásají Rusové

Ruské straně nyní běží 21 dnů, po které se může proti vydanému rozhodnutí odvolat. A již před samotným jednáním se nechala slyšet, že to samozřejmě udělá. Ruští politici navíc hlásají, že trest považují za další „západní tažení“ proti jejich zemi. Celý případ, který se vztahuje také na ruské paralympioniky, bude případně posuzovat sportovní arbitráž CAS.

WADA při rozhodování vycházela ze zjištění, že záznamy z moskevské laboratoře, které měly přispět k odhalení rozsahu systematického dopingu v Rusku, nejsou kompletní a vykazují i další nesrovnalosti, jako jsou například smazané soubory, které s pozitivními dopingovými tresty, které by mohly identifikovat některé dotčené sportovce. Rusko se ústy svého ministra sportu Pavla Kolobkova snažilo výboru namluvit, že se jedná o nesrovnalosti technického rázu. Před olympiádou 2016 v Riu i před loňskými zimními hrami v Pchjongčchangu rozhodoval o již tehdy sporné účasti ruských sportovců MOV, respektive jednotlivé sportovní federace. Nyní už má WADA v rukou větší pravomoc a MOV musí její verdikt respektovat.

Tak uvidíme, jak Rusové uspějí. Ale může se hravě stát, že v květnu jejich sborná na mistrovství světa v hokeji, které se paradoxně odehrává ve Švýcarsku v Curychu a Lausanne, nepodívá. A to by byla pro tuto hokejovou velmoc, která se titulem mistr světa pyšnila celkem sedmadvacetkrát (naposledy v roce 2014 zlato získali ruští hokejisté v běloruském Minsku), jistě pomalu národní tragédie. Nechme se překvapit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články