fb pixel Dopingový skandál na šachovém světovém poháru: ruští šachisté užívali anabolika! – G.cz
Vyhledávání

Dopingový skandál na šachovém světovém poháru: ruští šachisté užívali anabolika!

Sportovním světem nyní hýbe skandál nevídaných rozměrů. Na šachovém světovém poháru v Sydney odhalili komisaři masivní doping u ruské šachové výpravy.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 18.3.2017, 08:50

Státem řízený doping ruských sportovců zřejmě sahá mnohem dál, než se původně zdálo. Dodatečně diskvalifikováno bylo osm ruských reprezentantů, kteří měli pozitivní testy na steroidy a rovněž na testosteron. Viktor Kuzněcov, vítěz a vedoucí muž světového poháru, měl navíc v krvi růstový hormon. Rovněž u něho komisaři odhalili DNA koně. Viktor Kuzněcov se hájil, že DNA koně se do jeho těla muselo dostat omylem, a odvolával se na divoký večírek po vyhlašování vítězů, který se konal v baru vedle stájí.

Konečně na ně došlo. Vždyť to bylo do očí bijící. Vasil Igorovič (ruský reprezentant a aktuálně pátý muž pořadí světového poháru – pozn. red.) byl během utkání nezvykle žilnatý. Svými mohutnými dlaněmi drtil jednu šachovou figurku za druhou. Šel z něj strach. Když začal prohrávat, zlomil o mě ve vzteku židličku. Tím mě dostal do šachu,“ prohlásil bezprostředně po utkání britský reprezentant John Willcock, který si ze strachu nepřál být jmenován.

Podezření na doping u Ruských reprezentantů zde byla již v průběhu sezóny. Ozývaly se hlasy ostatních reprezentantů, kteří svorně tvrdili, že fyzička i vzhled ruských šachistů není normální. Podezření zesílila, když Viktor Kuzněcov na galavečeru před zahájením světového poháru holýma rukama skolil statného nosorožce.

Sítem dopingových komisařů neprošly ani ruské šachistky. U některých z nich byly dokonce po lékařském vyšetření diagnostikována varlata.

Bylo to do očí bijící. Anžeka Kareninovska (průběžně druhá žena světového poháru – pozn. red.) vykazovala při hře nevídanou agresivitu. Její knírek se hrozivě tetelil a její obří ohryzek tepal do rytmu tlukotu mého srdce. Navzdory pravidlům táhla koněm ne do „elka“, nýbrž do „zetka“, popřípadě s ním jezdila po úhlopříčkách napříč celým šachovým polem. Na výtky rozhodčích reagovala podrážděně. Když jsem jí chtěla dát šach, vstala a zlomila mi ruku,“ naříkala Chi Minhová, japonská šachistka.

Celá ruská výprava se proti rozhodnutí komisařů na místě odvolala. Podle nich je to obvinění na politickou objednávku. Do celého sporu se vložil sám Vladimir Putin a pohrozil, že Rusko dopingové komisaře anektuje.

Antidopingová federace si v blízkých dnech hodlá posvítit rovněž na profesionální ruské luštitele sudoku. S posílením dopingových kontrol se rovněž počítá na blížícím se mistrovství světa v piškvorkách, které proběhne začátkem května v Berlíně.

A TADY máte osm zimních olympioniků, kteří museli vrátit medaile.

Podobné články

Doporučujeme

Další články