fb pixel Donald Trump stahuje vojáky z Německa, protože kancléřka odmítla přiletět na kus řeči – G.cz
Vyhledávání

Donald Trump stahuje vojáky z Německa, protože kancléřka odmítla přiletět na kus řeči

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Prezident Trump se v rámci snižování rozpočtu NATO rozhodl stáhnout skoro deset tisíc vojáků z Německa. Může to být odveta za to, že se německá kancléřka Angela Merkel odmítla účastnit jeho summitu G7 ve Spojených státech.

Jan Studnička
Jan Studnička 8.6.2020, 15:09

Home sweet home

Americký prezident stahuje vojska z Německa. To zní jako zpráva z roku 1947, ale je to ve skutečnosti velice čerstvá událost. Trump se rozhodl odvolat z Německa devět a půl tisíce vojáků, zhruba čtvrtinu všech sil americké armády přítomné u našich západních sousedů. Vojáci budou buď převeleni do jiné země a nebo se vrátí zpátky do Spojených států.

Donald Trump už řadu let kritizuje množství financí, které ostatní státy přispívají do NATO. Amerika je samozřejmě majoritním přispěvatelem do rozpočtu Severoatlantické aliance, který jenom loni činil necelé dvě miliardy dolarů. Trumpovi se nelíbí, že ostatní členové neplní své závazky vůči ní. Nicméně podle dohody z minulého NATO summitu mají členské země čas až do roku 2024, aby začaly přispívat dvě procenta HDP do rozpočtu Aliance.

Silná vojenská přítomnost Američanů v Německu je sice pozůstatek druhé světové války, ale stal se jedním z hlavních opěrných bodů NATO. Ze všech evropských států má Německo na svém území nejvíc amerických jednotek, následuje Itálie, Británie a Španělsko.

Někteří vojenští experti už delší čas upozorňují na to, že zhoršující se vztahy mezi Spojenými státy a jejich vojenskými spojenci nahrávají Rusům, kterým oslabená Evropa nahrává.

G7 a G20

S tím souvisí druhá mezinárodní událost z posledních týdnů, která se Trumpa týká. Americký prezident totiž chtěl svolat summit G7 a podle rotace ho měly pořádat právě Spojené státy. Koncem května ale německá kancléřka Angela Merkel odmítla účast s tím, že se nehodlá nakazit koronavirem.

Zahořklý Donald měl ale se summitem velké plány. Kromě členů G7 chtěl taky pozvat vůdce Austrálie, Jižní Koreje, Indie a přes protesty ostatních členů i Vladimira Putina, tedy členy G20, která je obecně považována za… férovější setkání, protože G7 má velice elitářskou pověst. Nicméně! Trump byl nucen přesunout svůj G7 summit na podzim, což ho mrzí, protože právě na letošní podzim je hlášen už summit G20 a světoví vůdci se pravděpodobně nebudou účastnit dvou velkých a podobných akcí za sebou.

USA taky čekají v listopadu volby a Trump potřebuje zářez v mezinárodní politice, protože mu začíná téct do bot. A někteří politologové se domnívají, že stažení vojáků z Německa je reakcí na to, že kancléřka odmítla navštívit jeho G7 summit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články