fb pixel Donald Trump pokračuje ve svém tažení proti TikToku. Bojí se o národní bezpečnost. A co my? – G.cz
Vyhledávání

Donald Trump pokračuje ve svém tažení proti TikToku. Bojí se o národní bezpečnost. A co my?

Zdroj: By Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52081539

Donald Trump pokračuje ve válečném tažení proti TikToku a milovníci této aplikace u nás třeste se, aby se naši zákonodárci u něj neinspirovali a nechtěli vám tuto aplikaci také zatrhnout, a to jako akt pomsty vůči Číně! Právě k tomu se totiž administrativa prezidenta Trumpa chystá, a to již od neděle, kdy zablokuje možnost stahovat nejen již zmíněný TikTok, ale také WeChat, který bude mít rovnou omezeno i fungování. Obojí je v čínském vlastnictví.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 19.9.2020, 09:27

Bezpečnost first

Americké firmy budou mít podle ministerstva od neděle zakázanou distribuci aplikací WeChat a TikTok. Takže Apple i Google budou muset tyto aplikace odstranit ze své nabídky, uvedl server CNBC. O tomto kroku informovalo veřejnost v pátek americké ministerstvo obchodu. Prezident Trump vše zdůvodňuje obavami o národní bezpečnost Američanů, uvedla ČTK.

V neděli vstoupí v platnost i zákaz, který výrazně omezí fungování aplikace WeChat. V případě TikToku je to jinak, zákazu se také nevyhne, ale ten nezačne platit dříve než 12. listopadu. Aplikace tedy má šanci dojednat si další postupy tak, aby byl její provoz ve Státech zachovaný. Informace což aplikaci dá více času na dojednání transakce, která má umožnit zachování jejího provozu v USA.

Jeden z představitelů ministerstva obchodu podle agentury Reuters uvedl, že uživatelé aplikace WeChat v USA začnou od neděle čelit problémům s jejím fungováním. "Může být stále použitelná, ale nebude tak funkční jako dříve," dodal. Upozornil i na možné výpadky v činnosti aplikace.

Čína nesouhlasí

Majitelem aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok je čínská společnost ByteDance, zatímco komunikační aplikaci WeChat vlastní čínská společnost Tencent. Aplikace TikTok dnes uvedla, že s postupem amerického ministerstva obchodu nesouhlasí, což nás asi nepřekvapuje. Tvrdí, že poskytla veškeré záruky ohledně zajištění bezpečnosti osobních údajů amerických uživatelů.

Cílem ohlášených opatření je podle ministerstva obchodu "chránit uživatele v USA eliminací přístupu k těmto aplikacím a výrazným omezením jejich funkčnosti". Ale protože USA jsou samozřejmě demokratické, tak ministerstvo uvedlo, že nicméně nehodlá obyvatele USA nutit, aby aplikace přestali používat. Na druhou stranu je ale jasné, že učiní vše proto, aby uživatelům aplikací řádně ztrpčili život a oni se tak dobrovolně rozhodli přejít jinam. Uvedl to i jeden z představitelů instituce.

Donald Trump těmto aplikacím nefandí již nějakou dobu a o současných vztazích obou světových mocností není snad ani třeba příliš se rozepisovat. Jsou čím dál vyostřenější a rozhodně k tomu nepřispívá ani současná celosvětová pandemie. Čínská vláda podle Trumpa může aplikace TikTok a WeChat využívat k získávání informací o amerických občanech. "Na prezidentův příkaz jsme přikročili k významnému rozhodnutí v boji proti záludnému shromažďování osobních údajů amerických občanů ze strany Číny," uvedl americký ministr obchodu Wilbur Ross.

Jak to ale opravdu dopadne, to ještě není paradoxně jisté. Představitelé ministerstva ale podle agentury Reuters upozornili, že zákaz tyto aplikace stahovat by Trump ještě před začátkem platnosti mohl odvolat, protože ByteDance pracuje na dohodě, která má umožnit, že TikTok bude moci v USA působit i nadále. A to je to vysvětlení termínu 12. listopad v případě TikToku.

ByteDance nyní jedná s americkou softwarovou firmou Oracle a dalšími podniky o vytvoření nové společnosti TikTok Global. Snaží se tímto uklidnit a také rozptýlit obavy Spojených států ohledně bezpečnosti osobních dat uživatelů. TikTok má podle Reuters v USA zhruba 100 milionů uživatelů a je populární zejména mezi mladými Američany. Podle samotné firmy je denních uživatelů v USA kolem 50 milionů.

A co u nás?

TikTok se stal oblíbený i v našich končinách. Na začátku letošního roku bylo podle serveru CzechCrunch statisíce uživatelů, jak uvedla na svých stránkách ČTK. U nás si ho oblíbila celá řada známých i méně známých osobností, namátkou uveďme například bývalou první dámu Dagmar Havlovou, ale také frontmana kapely Kryštof Richard Krajča, který jeho prostřednictvím zásobuje veřejnost více nebo spíše méně vtipnými videi, myslíme. Čeští a moravští uživatelů můžou být asi spíše v klidu - se současnou spíše pročínskou orientací nějaké restrikce proti TikToku nehrozí. Ta hrstka lidí kolem předsedy Senátu Miloše Vystrčila to nevytrhne.

Podobné články

Doporučujeme

Další články