fb pixel Dominik Hašek: Hokejový Bůh, co se aktuálně snaží tvářit jako lišák – G.cz
Vyhledávání

Dominik Hašek: Hokejový Bůh, co se aktuálně snaží tvářit jako lišák

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Málokterý, pokud vůbec nějaký, hokejový brankář má právo s uspokojením říct, že ho jeho národ chtěl za hlavu státu. Dominik Hašek to tvrdit může. Po legendárním vítězství hokejového týmu na ZOH v Naganu v roce 1998 rezonovalo republikou skandování „Hašek na Hrad“. Dnes Dominik „Dominátor“ Hašek slaví své 55. narozeniny.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 29.1.2020, 09:50

Hokejový komentátor Robert Záruba kdysi prohlásil: „Až bude někdo Haškovi tesat sochu z kamene, musí ho vyobrazit v rozkleku!“ Svého času byl Hašek opravdu pomalu nepřekontaleným ochráncem hokejové branky a jednoznačnou oporou pro ten tým, za který právě hrál. Hokej mu byl opravdu vším.

Začalo to v perníkářském městě

Dominik Hašek se narodil v Pardubicích, a to sice jako Dominik Kaštánek. Jeho rodiče se ale rozvedli a malý Dominik posléze přijal jméno matčina druhého manžela. Ve světě sportu se proslavil, i když zdaleka ne tak výrazně, také jeho nevlastní bratr Martin, který se ale nedal na hokejovou dráhu; byl fotbalistou a posléze fotbalovým trenérem. Trénoval například pražské kluby Spartu a Bohemku. Dominik začal hrát hokej už jako šestiletý kluk v rodných Pardubicích, kde si už v 16 letech poprvé zachytal v tehdejší nejvyšší hokejové lize. Jeho nesporného talentu si nešlo nevšimnout, a tak se Hašek už v sezóně 1982/1983 v pardubickém týmu propracoval na pozici brankářské jedničky a ve svých 18 se stal nejmladším reprezentačním brankářem v historii Československa. Právě v rodném městě zažil Dominik své první velké hokejové úspěchy. V letech 1987 a 1989 se stal s Pardubicemi mistrem republiky. Pak ho čekala vojenská služba, kterou absolvoval v Dukle Jihlava.

Hola, hola, Amerika volá

Po vojně na Haška už čekala Amerika a jeho závratná kariéra byla odstartovaná. V následující sezóně poprvé nastoupil v zámořské International Hockey League za tým Indianapolis Ice a v National Hockey League za tým Chicago Blackhawks. Po dvou letech byl vyměněn do týmu Buffalo Sabres, ve kterém se postupně stal jedničkou a kde strávil celých dlouhých 9 sezón. V roce 1998 se s českým reprezentačním výběrem stal olympijským vítězem v Naganu. V té době byl jednoznačně na vrcholu popularity. Národ ho miloval, fanynky šílely. Sezónu 2001/2002 odehrál v týmu Detroit Red Wings a poprvé vyhrál Stanley Cup. Po následující roční pauze se vrátil do NHL a odehrál další sezónu za Detroit. Po roce pak přestoupil do týmu Ottawa Senators, kde odehrál taktéž jednu sezónu a poté se vrátil do Detroitu. Za Red Wings tentokrát odehrál další dvě sezóny a v sezóně 2007/2008 s nimi vyhrál svůj druhý Stanley Cup.

Následovala další roční pauza a po ní roční působení v české extralize, završené ziskem mistrovského titulu s týmem HC Pardubice. Sezónu 2010/2011 pak Hašek odehrál v Kontinentální hokejové lize za tým HC Spartak Moskva. Tím se dá jeho aktivní hokejová kariéra považovat za uzavřenou.

Brankářská superstar

Dominik Hašek sbíral po dobu své kariéry jedno ocenění za druhým a výčet úspěchů tohoto fenomenálního brankáře je pořádně dlouhý, jak se můžete sami přesvědčit. Je to vážně pozoruhodné a Dominátor může být na sebe v tomto směru právem hrdý. V roce 2012 jej časopis The Hockey News vyhlásil nejlepším evropským hokejistou v historii NHL. U příležitosti 100. výročí NHL byl v lednu 2017 vybrán jako jeden ze sta nejlepších hráčů historie celé této prestižní hokejové soutěže.

Hašek je šestinásobný nositel Vezina Trophy, dvojnásobný vítěz (1996–1997, 1997–1998) ceny pro nejužitečnějšího hráče NHL – Hart Memorial Trophy, dvakrát vyhrál také Lester B. Pearson Award (1997, 1998), třikrát pak William M. Jennings Trophy (1994, 2001, 2008). V Česku byl vyhlášen pětkrát vítězem ankety Zlaté hokejky (1987, 1989, 1990, 1997, 1998), v roce 1998 vítězem ankety Hokejista století a v letech 1994 a 1998 vítězem ankety Sportovec roku. V roce 2008 byl uveden do Síně slávy českého hokeje.

Roku 2013 byl v pardubické ČEZ Aréně vyvěšen Haškův dres s číslem 9. V roce 2014 byl uveden do Hokejové síně slávy v Torontu. O dva roky později pak Buffalo Sabres slavnostně vyřadilo jeho číslo 39 a jeho banner od tohoto dne visí u stropu haly KeyBank Center v Buffalu. Téhož roku byl uveden do Síně slávy IIHF.

Kromě olympijského zlata a také bronzu ze ZOH v Turíně v roce 2006 se může Hašek pochlubit také pěknou sbírkou medailí z mistrovství světa. V tomto případě mu ale nejcennější kov chybí. Ale i tak se jedná bezpochyby o hokejovou superstar, která se nesmazatelně vepsala do historie tohoto u nás tolik oblíbeného sportu.

A zazvonil zvonec…

K lidskému životu patří úspěchy, ale také pády. Své o tom ví i tato hokejová ikona. Po ukončení kariéry se Hašek rozhodl podnikat. Zkusil nejprve prorazit s vlastní značkou sportovního oblečení. Bohužel se to neukázalo jako šťastný nápad. Nyní se s vervou a zarputilostí, která je mu vlastní, snaží prorazit na trhu s energetickými drinky, které uvedl pod značkou Smarty.

Vsadil v této souvislosti na pro někoho bizarní marketingovou propagaci, která u části veřejnosti vyvolává úsměv na tváři. Dominátor se ale nevzdává a své značce věří. Na webových stránkách své firmy doslova říká: ,,Miluji tvořit značku. Mým cílem je, aby značka Smarty, tedy nápoje značky Smarty, dávala lidem něco navíc, co jim žádná jiná značka nedá. Aby se Smartym byl pro ně život krásnější a hodnotnější. Od toho tu jsme.”

My tomuto brankářskému géniovi přejeme k jeho dnešním narozeninám také krásný a hodnotný život. A prosíme, Dominiku, o tom prezidentování raději ještě chvíli přemýšlejte. Ono tam nahoře na Hradě přece jen fouká... A ne každý přímý nájezd se dá vždy vychytat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články