fb pixel TV NOVA a její šéf: Volejte řediteli se neobešlo bez zajíce Zazy a Vladimíra Železného
Vyhledávání

Dobrou chuť, pokud právě obědváte: Volejte řediteli se neobešlo bez zajíce Zazy a Vladimíra Železného

Zdroj: TV NOVA

TV Nova patří mezi základní pilíře televizní zábavy od 4. února 1994, což tedy znamená, že naše bezvýznamné životy doprovází neuvěřitelných 29 let. Během této doby jsme byli svědky nejen mnoha a mnoha dílů Výměny manželek a reportáží Ládi Hrušky, ale i pořadu, ve kterém nám samotný ředitel TV Nova Vladimír Železný popřál „dobrou chuť“. Na mysli máme samozřejmě talkshow Volejte řediteli.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 2.2.2023, 08:41

Každou sobotu v poledne

„Dobrou chuť, pokud zrovna obědváte,“ přál nám každou sobotu ve 12 hodin generální ředitel TV Nova Vladimír Železný v pořadu Volejte řediteli už od roku 1994, a to celých 10 let. Sobotní poledne patřilo řediteli naší první komerční televize, jak on sám pravidelně a velmi rád zdůrazňoval. Na svou dobu se přece jen jednalo o poměrně dobrý nápad. Možnost napsat dopis nejvýše postavené osobě na celé Nově a zeptat se jí osobně, jestli se bude opakovat telenovela Esmeralda nebo proč v noci televize nevysílá tvrdé porno, byla naprosto geniální. Vše na svou dobu působilo velmi familiárně, což ředitel doplňoval i svým klasickým motýlkem.

Málokdo zapomene i na jeho klasické fráze, mezi které patřilo například připomenutí psa Nováka (a později zajíce Zazy) jakožto maskotů jeho televize. Oblíbený animovaný růžový zajíc se objevoval v záběrech kvůli dětem a pravidelně skákal a skotačil kolem Železného hlavy. Nezapomenutelné bylo i jeho sundavání si brýlí pokaždé, když někomu odpovídal na dotaz nebo když chtěl divákům sdělit něco důležitého.

Z pohledu diváka se jednalo o něco jedinečného, protože se jednalo o přímý styk s vrchním manažerem skrz televizní obrazovku v přímém přenose. Internet byl tehdy v plenkách a neexistoval žádný Netflix ani YouTube, díky kterým jste si mohli volit vlastní oblíbený obsah, ale vše zkrátka záviselo na tom, co odvysílá TV Nova. Jediné, co vám občas mohlo vytáhnout trn z paty, byla videopůjčovna. I proto lidé pořad sledovali – chtěli totiž vědět, co nového jejich oblíbená komerční televize chystá.

Nicméně pořad měl i odvrácenou stranu. Železný dost často během vysílání říkal své názory na politickou nebo společenskou situaci, za což několikrát čelil i žalobě. Pořad se nelíbil ani Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, která chtěla Nově dokonce odebrat licenci, ale nakonec se tak nestalo. Největším šokem pro zatvrzelé fanoušky bylo, když bývalí zaměstnanci Novy přiznali, že otázky na ředitele byly připravovány pečlivě dopředu a přímo na míru Železnému.

Když Železný odešel z Novy, znamenalo to i konec pořadu. Volejte řediteli byl nahrazen neutrálním pořadem Volejte Novu, který uváděly známé tváře televize. Základní koncept pořadu byl víceméně stejný – informovat diváky o novinkách a sdělit jim, co bude nového na obrazovkách. Železný se pak v roce 2013 stal generálním ředitelem TV Barrandov, kde měl také svůj pořad, ale pod názvem Volejte Železnému. Jakožto nástupce Jaromíra Soukupa vydržel ve funkci pouhých 5 měsíců. Mezitím se ještě stíhal aktivně zapojovat do politiky. V roce 2004 například kandidoval za hnutí NEZÁVISLÍ do Evropského parlamentu a nakonec se mu podařilo stát se europoslancem. Později se mu však ve volbách uspět nepodařilo.

A co vy? Jak vzpomínáte na začátky TV Nova? Taky jste měli nějaký oblíbený pořad, který jste sledovali pravidelně? Kdo byl tehdy váš nejoblíbenější moderátor? Napište nám do komentářů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články