fb pixel Dobré zprávy nezmizely. Museum Kampa díky sbírce a podpoře veřejnosti nekončí – G.cz
Vyhledávání

Dobré zprávy nezmizely. Museum Kampa díky sbírce a podpoře veřejnosti nekončí

Zdroj: Archiv Musea Kampa

Někdy se to prostě sejde, špatně sejde. Rok 2020 rozhodně nebyl lehký pro plno lidí, ale také různých institucí. Své o tom ví Museum Kampa. Nařízení vlády spojená s výskytem epidemie COVID-19 mu nedovolila provozovat svou činnosti a po nuceném uzavření, kdy museum přišlo o veškeré příjmy plynoucí ze vstupného, přišla další rána - požár, jehož rozsah škod se pohybuje v řádech desítek milionů korun.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 10.11.2020, 10:45

Trochu jako při požáru Národního divadla

Nemůžeme se ubránit pocitu, že se historie trochu opakuje. Kdo by si ze školy nepamatoval sbírku nebo vlastně sbírky, které významně přispěly na stavbu a posléze na opravu Národního divadla, které zničil požár. Právě sbírka pomohla i Museu Kampa. Aktivita, která na podporu Musea Kampa po požáru v polovině července vznikla, byla dne 9. 11. ukončena. Vybraná částka od 288 dárců činí 339 620 korun. „Všem dárcům moc děkujeme. Díky nim se nám podaří překlenout období nuceného uzavření muzea z důvodu požáru. Kvůli této uzávěrce přišlo museum o půl milionu korun na vstupném. Tuto částku nám z části pomůže pokrýt sbírka. A především - díky této sbírce a podpoře občanů nemusí Museum Kampa přerušit svou činnost a může pokračovat v přípravě svých jarních výstav. Jedná se o dvě expozice, jejichž autory jsou krnovský konstruktivista Svatoslav Böhm a významný český sochař Vladimír Janoušek,” uvedl předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

Vedení a zaměstnanci muzea ale rozhodně v mezidobí nezaháleli. Období uzavření využilo Museum Kampa k opravám a restaurátorským pracím, které nejsou ještě zdaleka u konce. Termín dokončení se odhaduje na polovinu příštího roku. Škody po požáru se totiž ještě umocnily vlivem pandemií koronaviru. Obrovské podpory veřejnosti si proto nesmírně váží i ředitel Musea Kampa Jan Smetana: „Děkujeme všem dárcům. Nesmírně si vážíme podpory veřejnosti a našich příznivců. A pevně doufáme, že se budou moci brzy přijít podívat do znovuotevření musea osobně.”

Držíme palce, že Muzeum Kampa, které se právem těší zájmu veřejnosti, brzy obnoví svůj provoz a jeho návštěvníci se tak budou moc těšit na další atraktivní kulturní akce, jako jsou výstavy nebo divadelní představení.

Podobné články

Doporučujeme

Další články