Dobrá zpráva pro Starosty: po rozvodu s Lidovci získalo hnutí STAN podporu miliardáře Dědka. Ten je ochoten za ně i kandidovat – G.cz
Vyhledávání

Dobrá zpráva pro Starosty: po rozvodu s Lidovci získalo hnutí STAN podporu miliardáře Dědka. Ten je ochoten za ně i kandidovat

Předvolebním trumfem Starostů je miliardář Dědek, u Lidovců pak ochota předsedy v případě neúspěchu odstoupit. Nevíme jak vy, ale my bychom raději brali toho miliardáře.
Zdroj: twitter.com

Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré. Na vlastní kůži toto pořekadlo nyní pociťují členové politického hnutí Starostové a nezávislí. Po rozpadu volební koalice s KDU-ČSL se na Starosty usmálo štěstí v podobě štědrého podporovatele. Hnutí se rozhodl sponzorovat miliardář Dalibor Dědek. Jeho podpora by přitom nemusela skončit u podpory finanční. Dědek připustil, že by si dokázal představit v barvách Starostů i kandidovat.

Jan Palička
Jan Palička 2.8.2017, 08:15

Politické hnutí Starostové a nezávislí má ze sebou nelehkých posledních pár týdnů. Ambiciózní volební koalice s KDU-ČSL se rozpadla jako domeček z karet a Starostové tak museli řešit, co s nimi bude dál. Nyní to vypadá, že se na ně opět usmálo štěstí a rozhodně není vše ztraceno. Hnutí STAN se totiž podařilo získat cenného spojence. Nově si mohou Starostové říkat, že i oni jsou stranou se svým vlastním miliardářem v pozadí.

Tak jako například hnutí ANO má svého Andreje Babiše, TOP 09 Zdeňka Bakalu a Lidovci developera Luďka Sekyru, i na stranu Starostů se nyní přidal jeden z nejbohatších Čechů ochotný do fungování hnutí investovat nemalé peníze. Donátorem hnutí STAN se stal Dalibor Dědek, který stojí za mezinárodně úspěšnou firmou Jablotron zabývající se vývojem zabezpečovací a komunikační techniky. Podle žebříčku časopisu Forbes je Dědek s majetkem přesahujícím 5 miliard korun 37. nejbohatším Čechem.

Po rozpadu koalice s Lidovci Starostové nejprve oznámili, že volebním lídrem strany nebude předseda hnutí Petr Gazdík, s nímž se počítalo jako s dvojkou v lidovecko-starostovské koalici. Gazdíka v čele kandidátky nahradil poslanec Jan Farský, který v rozhovorech oznámil, že si Starostové a nezávislí ve volbách věří na 10 %, tedy na hranici, kterou by musela dosáhnout koalice KDU-ČSL a STAN, která se kvůli obavám z nízkých volebních preferencí rozpadla. Starostové nejspíše věří, že ač samostatně v průzkumech mají stěží 3 %, možná to bude právě Dědek a jeho prostředky, které jim dopomohou k překvapivému triumfu.

Na tiskové konferenci hnutí STAN Dědek prohlásil, že by se kromě finanční podpory chtěl podílet hlavně na hledání slušných schopných lidí s čistým štítem, kteří nežijí jen z dotací a státních zakázek a kteří by byli ochotni za Starosty kandidovat. Předseda hnutí Gazdík zároveň deklaroval, že podobným osobnostem členové STAN ochotně přenechají ta nejvyšší místa na kandidátkách. Dědek zároveň dodal, že pokud se mu nepodaří dostatek výrazných tváří pro hnutí sehnat, je připraven v jeho barvách sám do Poslanecké sněmovny kandidovat.

Osobnost Dalibora Dědka by skutečně mohla na voliče zafungovat. Jedná se totiž o jednoho z mála "čistých" miliardářů, tedy člověka, který nezbohatl na privatizacích v 90. letech nebo převzetí rodinného byznysu a za kterým nejsou žádné významné skandály. Dědek je naopak ukázkou podnikatele, který začínal od nuly a zbohatl na vlastní píli a cílevědomosti. Nemá žádný škraloup z dob minulého režimu a je neposkvrněn politikou režimu současného. Zda ale i se svými miliardami dokáže skutečně Starostům a nezávislým k vytouženému dvoucifernému volebnímu výsledku, ukážou až výsledky říjnového hlasování.

Pád koalice Lidovců a Starostů si můžete připomenout zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články