fb pixel Do naší hospůdky vedou jen tři schůdky aneb dvanáctka zajímavostí o nejlepším seriálu TV Nova – G.cz
Vyhledávání

Do naší hospůdky vedou jen tři schůdky aneb dvanáctka zajímavostí o nejlepším seriálu TV Nova

Zdroj: TV Nova

Babula, Goliáš, Venca Novák, Kachna, harmonikář Joska, Jarda Dušek, doktor Zatloukal nebo pan domácí alias Jonáš. Když se řeknou tato jména, automaticky by se vám měl vybavit legendární seriál Hospoda, který vznikal mezi lety 1996 až 1997. Vzhledem k tomu, že ze stolu oblíbených seriálových štamgastů zbyl už jen Jan Kanyza v roli advokáta Zatloukala, rozhodli jsme vás s Hospodou blíže seznámit.

Martin Miko
Martin Miko 15.7.2021, 11:55

Hospoda je nejlepší dílo TV Nova

Předloňská smrt Ladislava Potměšila (v seriálu Hospoda hrál Vencu Nováka) naši redakci tvrdě zasáhla, a proto jsme se rozhodli zavzpomínat na jednu z jeho nejzásadnějších „devadesátkových“ rolí v rámci televizního vysílání. Respektive na celý seriál, který se natáčel v nejtypičtějším českém prostředí, jaké si dokážete představit. Sitcom Hospoda se stal dokonce takovým kultem, že ho TV Nova pravidelně nasazuje do svého vysílání během takzvané okurkové sezóny. Není se čemu divit, když se v jedné fiktivní hospodě vytvořené v barrandovských ateliérech scházela tehdejší česká herecká elita.

Okolo seriálu panuje spousta mýtů a především zajímavostí, které by bylo dobré si připomenout, popřípadě vytáhnout na světlo denní. Tohle jste o seriálu Hospoda možná nevěděli.

1. Celkem vzniklo 52 dílů seriálu, přičemž existuje i jedna speciální epizoda, ve které byste nalezli to nejlepší z celého seriálu. Ta je bohužel momentálně ztracená, protože chybí v archivech.

2. Vzhledem k tomu, že od natočení první série Hospody uteklo už neuvěřitelných 27 let, je již mnoho herců po smrti. Ze stolu oblíbených štamgastů už zůstal naživu pouze Jan Kanyza, jenž si zahrál roli vychytralého právníka Vladimíra Zatloukala.

3. Téměř v každé epizodě se objevil nějaký host, většinou někdo z řad známých a oblíbených herců. Namátkou můžeme jmenovat například Marka Ebena, Jiřího Pomeje, Václava Vydru, Karla Šípa, Jana Skopečka, Ladislava Trojana nebo Davida Matáska.

4. Původní scenárista seriálu Jiří Drejnar napsal scénář ke třetí sérii Hospody, která měla mít rovněž 26 dílů. V roce 2001 řešil společně s dramaturgem Gustavem Opustilem realizaci pokračování tohoto kultu, jenže kvůli všemožným průtahům se nakonec natáčení nepodařilo zrealizovat. Někteří herci totiž dosáhli příliš vysokého věku a jiní v natáčení už pokračovat nechtěli.

5. Věděli jste, že v rámci první série existoval i scénář k epizodě, ve které si měl zahrát dvojník tehdejšího prezidenta Václava Havla? Epizoda měla pojednávat o prezidentovi, jenž se v Hospodě staví na pivo a ve výčepu následně potká dva vězně, kterým udělil milost v rámci amnestie. Havel bohužel v té době onemocněl, takže se vedení TV Nova raději rozhodlo na díl vykašlat.

6. Jonáš neboli pan domácí, kterého si zahrál Václav Knop, nejdříve neměl být pevnou součástí seriálu. Režiséra Jaroslava Dudka nakonec Knop přesvědčil svým herectvím až v epizodě Forbes, která pojednává o novém výherním automatu v hospodě.

7. I když to vypadá, že se jedná o seriál pro muže, tak svou pevnou součást mělo v hlavním castingu hned 5 žen. Konkrétně šlo o dvě servírky (Janinka a Mařka), seniorku „bábu“ Vendulu Jiráskovou, Novákovu manželku Vlastu (Veronika Žilková) a paní Jonášovou (Blažena Holišová). V epizodních rolích se objevila například Lucie Vondráčková, Uršula Kluková nebo Valérie Zawadská.

8. Herci při natáčení pili pivo ze speciálních půllitrů, které byly vyplněné sklem. Když to vypadalo, že někdo vypil velké pivo, tak ve skutečnosti vypil jen třetinu. Během jednoho natáčecího dne tak herci vypili v průměru jen 3 velká piva. Navíc se pilo pouze pivo, které mělo 5 nebo 7 stupňů, aby se aktéři příliš neopili.

9. Ani v jednom díle není řečeno, jaké pivo se v hospodě čepuje.

10. Nikdo vlastně ani neví, jaký nese název hospoda, ve které se celý děj seriálu odehrává. Zatímco jména okolních hospod známe. V seriálu je například občas zmiňovaná hospoda U Brázdů.

11. Postavu Jonáše, kterého ztvárnil Václav Knop, si měl původně zahrát Miroslav Donutil. Kvůli sporům o honorář se však nakonec s TV Nova nedohodl.

12. Jedna epizoda se natáčela zhruba 2 dny, přičemž se nepronajala žádná hospoda. Veškeré interiéry byly totiž postavené na Barrandově.

Velmi nás mrzí, že třetí série Hospody už nikdy nevznikne. Pan domácí si v ní totiž měl zahrát roli poslance a Jiřího Menzela měl nahradit novinář Meluzín.

Podobné články

Doporučujeme

Další články