1. Malý Farrokh ze Zanzibaru
Rocková legenda spatřila světlo světa 5. září 1946 ve městě Stone Town na africkém ostrově Unguja, jemuž se přezdívá Zanzibar. Jeho rodiče Bomi a Jer Bulsarovi pocházeli z indického Gudžarátu a svého synka pojmenovali Farrokh Bulsara. S tímto jménem studoval syn z úřednické rodiny nejprve na britské misijní škole na Zanzibaru a posléze na klasické britské škole v indické Bombaji. Během školních let začínal Farrokh projevovat hudební talent a naučil se hrát na klavír a kytaru. Se svými spolužáky založil první kapelu jménem The Hectics. Právě zde vznikla jeho přezdívka Freddie, pod kterou ho poznal a dodnes zná celý svět. Dokonce si při přestěhování rodiny do Velké Británie v roce 1965 oficiálně nechal změnit jméno na Frederick Bulsara.
2. Založení kapely Queen a přijetí jména Mercury
Freddiemu se v britské škole příliš nedařilo a jediné, v čem vynikal, bylo umění. Proto se přihlásil na londýnskou uměleckou akademii Ealing College of Art, kde byli jeho spolužáky třeba Pete Townshend z The Who nebo Ronnie Wood z The Rolling Stones. Freddiemu ale změnil život jiný spolužák – Tim Staffel. Ten ho seznámil se svými spoluhráči z kapely Smile, kytaristou Brianem Mayem a bubeníkem Rogerem Taylorem. S těmi si Freddie okamžitě padl do noty a po rozpadu skupiny v roce 1970 založili společně kapelu, která se měla jmenovat Grand Dance. Freddie ale prosadil, že daleko lepší jméno bude Queen – Královna, protože nikdo není v Británii důležitější a stejně tak nebude nikdo důležitější ani v rockové hudbě. Ke kapele se přidal ještě basák John Deacon a společně nahráli první album. Freddie si navíc začal říkat Mercury podle posla bohů Merkura.
3. Krok za krokem k úspěchu a ovládnutí hitparád
V roce 1973 se jejich první album s jednoduchým eponymním názvem Queen dostalo na 24. příčku britské hitparády. To sice nebyla žádná sláva, ale pro novou mladou kapelu se jednalo o víc než slušný start. A s každým dalším albem nabývala kapela na stále rostoucím věhlasu. Druhá deska Queen II. již byla pátá nejprodávanější a třetí Sheer Heart Attack druhá. Průlomovým se stalo album A Night at the Opera vydané v roce 1975, které ovládlo čelní příčky hitparád nejen v Británii, ale po celém světě. Na tomto albu byl zároveň i snad největší hit skupiny, píseň Bohemian Rhapsody.
Během své kariéry nakonec vydali ‚Queeni‘ celkem 15 studiových alb, 10 oficiálních koncertních záznamů a 3 oficiální kompilace největších hitů. Do toho Freddie Mercury natočil i dvě sólová alba.
4. Hitmaker s nezaměnitelným hlasem
Jelikož Freddie Mercury ovládal hru na klavír a kytaru, skládal značnou část písní kapely Queen sám. Ty zbývající zkomponoval kytarista Brian May, buďto sám nebo společně s Mercurym, a pár skladeb mají na kontě i Deacon s Taylorem. Mercury je podepsán pod nesmrtelnými hity jako Bohemian Rhapsody, We Are the Champions nebo Don't Stop Me Now.
Freddieho jedinečnost ovšem nespočívala jen v jeho skladatelském talentu, ale daleko více v jeho dokonalém a nezaměnitelném vokálu s obrovským tónovým rozsahem, údajně až čtyři oktávy. V běžné řeči měl Mercury hlubší barytonový hlas, ale když zpíval, dokázal se dostat až do tenorových poloh. Nadto měl hluboký cit pro rytmus, a přestože nebyl školeným zpěvákem, jeho technika zpěvu byla takřka dokonalá. To vše bylo doprovázeno divokou pódiovou show plnou extravagance.
5. Z máničky v elasťákách ikonou s knírem
Freddie Mercury byl již od dětství ‚exhibicionista‘ a liboval si ve výstředním oblékání. To se projevilo i na jeho vystupování jako frontmana skupiny Queen. Během prvních let měl Freddie dlouhé vlasy a na pódiu většinou pobíhal v elastických oblečcích. Na začátku 80. let ale drasticky změnil image. Vlasy si ostříhal na krátko, nechal si narůst typický hustý knírek a jeho nejčastějším koncertním oděvem byly bílé kalhoty a nátělník, k tomu tenisky a žlutá bunda armádního střihu. Během přídavků si kolem krku bral královský hermelínový plášť a na hlavu si dával kopii koruny britského impéria. Knír si přitom nechal Mercury narůst z praktických důvodů – od mala měl křivé zuby a výrazný předkus, a knír od této vady na kráse odváděl pozornost.
6.Promiskuitní homosexuál, který podlehl AIDS
Freddie Mercury byl na pódiu divochem sršícím energií, v soukromí ale působil zcela opačně a byl spíše uzavřeným, tichým introvertem. Celoživotně se pral se svou sexuální orientací, jelikož vyrůstal v době, kdy homosexualita byla ještě trestná (v Británii se za jeho života situace v tomto ohledu značně vylepšila, ale v jeho vlasti na Zanzibaru je stíhaná dodnes). Udržoval poměry jak s muži, tak se ženami, nicméně po rozchodu s Jimem Huttonem počátkem 80. let spíše než stálý vztah hledal partnery na jednu noc a užíval si nezávazného sexu. To se mu stalo osudným. V osmdesátých letech byl virus HIV ještě neznámou tichou hrozbou a nikdo příliš neřešil ochranu před pohlavními chorobami. Mercury se virem nakazil a propukla u něj nemoc AIDS. Zpěvák chřadl před očima, ale do poslední chvíle vystupoval. Naposledy se objevil na veřejnosti 23. listopadu 1991, kdy přiznal, že trpí nemocí v terminálním stádiu. Den na to Freddie Mercury kolem sedmé hodiny večerní zemřel.
7. Odkaz nesmrtelného krále rocku
Smrt Freddieho Mercuryho byla pro rockovou hudbu obrovská ztráta. Přesto ale bylo od počátku jasné, že jeho odkaz bude žít dál. Queeni vydali poslední posmrtnou desku z materiálu, který stačili natočit před Freddieho smrtí, a odehráli na stadionu ve Wembley koncert Freddie Mercury Tribute, kde jeho písně zpívali jiní slavní umělci jako Elton John nebo David Bowie. Mercury se díky svému osudu stal jedním ze symbolů prevence a boje proti AIDS. Kapela Queen pak absolvovala několik koncertních turné nejprve se zpěvákem Paule Rodgersem a nyní s mladým Adamem Lambertem. Na Freddieho počest je největší hit Bohemian Rhapsody na koncertech vždy odzpíván ze záznamu samotným Mercurym, jehož hlas z nahrávky koncertu ve Wembley je živě doprovázen. Právě Bohemian Rhapsody dala jméno megaúspěšnému filmu z loňského roku, který doslova trhal rekordy ve všech sférách a Queeni se tak znova dostali na absolutní špičku zájmu. Freddieho hrál skvělý Rami Malek, který získal za jeho ztvárnění Oscara. Král sice zemřel, ale Královna žije dál.
A tady si přečtěte o tom, že Freddie Mercury před 32 lety oznámil, že má AIDS: zeptali jsme se odborníka, jakou šanci na přežití by měl dnes.