Freddie Mercury před 27 lety oznámil, že má AIDS: zeptali jsme se odborníka, jakou šanci na přežití by měl dnes – G.cz
Vyhledávání

Freddie Mercury před 27 lety oznámil, že má AIDS: zeptali jsme se odborníka, jakou šanci na přežití by měl dnes

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

O zdravotním stavu Freddiho Mercuryho se dlouho diskutovalo, s jakou nemocí frontman skupiny Queen bojuje se od něj jeho fanoušci dozvěděli 23. listopadu 1991. O den později zemřel. Jeho oslabený imunitní systém jej nedokázal ochránit před zápalem plic. Jak by to s ním dopadlo, kdyby žil dnes? Dokázala by jej moderní medicína zachránit? Trpěl by méně? Na to jsme se zeptali vedoucího AIDS poradny, doktora Iva Procházky.

Václav Roman
Václav Roman 23.11.2018, 14:05

Pokrok v léčbě i v prevenci

Léčba HIV velký pokrok, což nám potvrdil i odborník na slovo vzatý, MUDr. Ivo Procházka, který je vedoucím poradny České společnosti AIDS pomoci. Freddie Mercury zjistil, že má smrtelnou chorobu, v dubnu 1987. Tehdejší medicína neměla proti viru HIV zdaleka takové prostředky, jako má ta dnešní. V poslední fázi zpěvákova života se lékaři snažili o to, aby co nejméně trpěl. Jak se o té doby léčba nemoci zlepšila?

„Od 90. let se léčba nemoci výrazně posunula. Od té doby se podařilo redukovat projevy nemoci a máme velmi účinnou léčbu, která zabraňuje zhoršování imunity,“ uvedl na úvod Procházka.

Zajímalo nás, jak by to vypadlo, kdyby Freddie Mercury žil dnes a zjistil, že je HIV pozitivní. „Záleží na tom, v jakém stádiu by to zjistil, protože pokud člověk má být úspěšně léčen, měl by být diagnostikován co nejdříve po nákaze. Pokud někdo přijde a už má špatnou imunitu, tak je samozřejmě léčba také možná, ale její efekt už není tak přínosný. Ale pokud je diagnostikován někdo, kdo se nakazil před půl rokem, nasadí se mu léčba a je schopen ji řádně užívat, tak po zdravotní stránce může žít daný člověk stejný život jako všichni ostatní zdraví lidé.“

S Mercuryho finančními protředky a životním elánem by tedy při včasném odhalení viru idol možná žil o něco déle.„Vy se, bráno průměrem, dožijete pokud jste HIV negativní 76 let a váš kamarád, který je HIV pozitivní a byl včas diagnostikován se v průměru dožijete také 76 let.“ Zpěvák zemřel, když mu bylo 45 let.

Jenomže, v 90. letech to s chutí lidí odhalit HIV včas bylo trochu na štíru. „Když dříve ještě neexistovala účinná léčba, tak lidé nesměřovali k tomu, aby byli včas diagnostikováni,“ uvedl Procházka.

Zkrátka kdo věděl, že není léčba možná, a že za nějakou dobu stejně propukne AIDS, neměl moc velkou motivaci, něco zjišťovat. A jak je to dnes? „Dneska je to s motivací dost jiné. A proto i lidem radíme, že pokud se nějakému riziku nákazy vystavují, ať se nechají otestovat, aby to včas věděli. Kdežto v počátcích byli lidé, kteří říkali, že to nechtějí vědět, protože k čemu by jim to bylo. Stejně se za těch pět let dostanou do stadia AIDS, říkávali. Ale to právě dnes nastat nemusí."

Snížení rizika přenosu

Pokrok oproti 90. letům byl zaznamenám nejen v léčbě, ale také v prevenci. Především je důležité, že léčba nejenom zabraňuje rozvoji AIDS, ale také snižuje riziko, že nakazíte někoho dalšího. Evropa zaznamenává pokles nových případů diagnostikovaných HIV pozitivních. Jedním z důvodů je ten, že u všech nově diagnostikovaných je ihned nasazena léčba, pokud se tomu vysloveně nebrání.

Je tedy možné, že hodně lidí, kteří se nakazili v minulosti, by se dnes nenakazili. Léky totiž fungují i jako prevence. „Dnes se dávají lidem, kteří se vystavují vysokému riziku preventivní léky, aby se prostě nenakazili. Je to tzv. pre-expoziční profylaxe. Příkladem takové rizikové skupiny jsou gay muži, kteří mají více sexuálních partnerů a ne vždy se jim daří použít kondom.“

A zde si můžete přečíst 10 málo známých faktů o Freddiem Mercurym, které musíte vědět, než půjdete na Bohemian Rhapsody.

Podobné články

Doporučujeme

Další články