Dnes by se dožil 82 let svérázný bouřlivák Pavel Landovský – G.cz
Vyhledávání

Dnes by se dožil 82 let svérázný bouřlivák Pavel Landovský

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Vynikající herec a dramatik Pavel Landovský byl znám jako bouřlivák a bojovník proti komunismu. Jako jeden z prvních podepsal Chartu 77, kvůli čemuž se dostal do spárů StB. Výslechy, zatýkání a v roce 1978 byl dokonce v rámci akce Asanace přinucen k emigraci. Nezapomenutelný je především díky roli majora Terazkyho v Černých baronech a sládka v Havlově Audienci. Narodil se 11. září 1936 v Havlíčkově Brodě.

Václav Roman
Václav Roman 11.9.2018, 10:12

Herec a chartista

Maturitu Landovský získal na strojní průmyslovce v Teplicích, v tomto městě také „přičuchnul“ k divadlu, které jej učarovalo. Nejprve působil jako elév v mimopražských souborech, od poloviny 60. let pak byl členem pražského Činoherního klubu. Na konci 60. let si získal popularitu díky filmům. Hrál v oskarových Ostře sledovaných vlacích, dále pak v Markétě Lazarové a Svatbě jako řemen.

S Václavem Havlem hrál v jeho Audienci, též se spolu s ním angažoval v boji proti komunismu. Chartu 77 nejenom podepsal, významně se zasloužil o její zveřejnění. Landovský vezl 6. ledna 1977 ve svém saabu Václava Havla, Ludvíka Vaculíka a několik desítek obálek obsahující text charty. Všiml si, že je mu v patách StB a začal ujíždět. Na čas se mu podařilo pronásledovatele setřást a Havel mohl hodit obálky do poštovní schránky.

Pavel Landovský zemřel 10. října 2014 na infarkt myokardu.

Podívejte se do následující galerie, v které vám nabízíme Pavla Landovského v 11 různých rolích:

A zde si přečtěte o legendární herci Burtu Reynoldsovi, který zemřel minulý týden ve věku 82 let.

Podobné články

Doporučujeme

Další články