Dachau
Dachau bylo založeno pět týdnů po nástupu Adolfa Hitlera k moci jako německého kancléře v roce 1933 a nacházelo se na okraji města Dachau, asi 15 km severozápadně od Mnichova. Během prvního roku existence tábora zde bylo umístěno asi 5 000 politických vězňů, které tvořili především němečtí komunisté, sociální demokraté a další političtí odpůrci nacistického režimu. Během několika dalších let počet vězňů dramaticky vzrostl a v Dachau byly internovány další skupiny, včetně svědků Jehovových, Romů, homosexuálů a recidivistů. Od roku 1938 začali tvořit hlavní část internovaných Židé.
Vězni v Dachau byli využíváni jako nuceně nasazení dělníci, zpočátku při výstavbě a rozšiřování tábora a později pro německou zbrojní výrobu. Tábor sloužil jako výcvikové středisko pro dozorce koncentračních táborů SS a byl vzorem pro další nacistické koncentrační tábory. Dachau byl také prvním nacistickým táborem, kde byli vězni využíváni jako pokusní králíci při lékařských experimentech.
Nacističtí vědci v Dachau testovali účinky mrazu a změn atmosférického tlaku na vězních, nakazili je malárií a tuberkulózou a léčili je experimentálními léky a nutili je testovat metody, jak z mořské vody udělat pitnou a jak zastavit nadměrné krvácení. Stovky vězňů v důsledku těchto pokusů zemřely nebo byly zmrzačeny.
Osvobození
Tisíce vězňů zemřelo nebo bylo popraveno v Dachau a další tisíce byly převezeny do nacistického vyhlazovacího centra poblíž rakouského Lince, když byli vězni příliš nemocní nebo slabí na to, aby mohli pracovat. V roce 1944 byl hlavní tábor v zájmu zvýšení válečné produkce doplněn desítkami satelitních táborů zřízených poblíž zbrojních továren v jižním Německu a Rakousku. Tyto tábory byly spravovány hlavním táborem a souhrnně se nazývaly Dachau.
S postupem spojeneckých vojsk proti Německu v dubnu 1945 Němci přesunuli vězně z koncentračních táborů poblíž fronty do Dachau, což vedlo k celkovému zhoršení podmínek a epidemii tyfu. Dne 27. dubna 1945 bylo přibližně 7 000 vězňů, většinou Židů, nuceno nastoupit pochod smrti z Dachau do Tegernsee daleko na jihu. Následujícího dne tábor opustilo mnoho dozorců SS. Dne 29. dubna byl hlavní tábor Dachau osvobozen jednotkami 45. pěšího pluku po krátké bitvě se zbývajícími dozorci tábora.
Děsivý nález
Když se Američané přiblížili k táboru, našli více než 30 železničních vagónů plných těl v různém stavu rozkladu. Uvnitř tábora bylo více těl a 30 000 přeživších, většina z nich byla silně vyhublá. Někteří američtí vojáci, kteří Dachau osvobodili, byli podmínkami v táboře tak zděšeni, že kulometem postříleli nejméně dvě skupiny zajatých německých dozorců. Oficiálně se uvádí, že takto bylo zabito 30 dozorců SS, ale zastánci konspiračních teorií tvrdí, že američtí osvoboditelé popravili více než desetkrát tolik. Němečtí občané města Dachau byli později nuceni pohřbít 9 000 mrtvých vězňů nalezených v táboře.
V průběhu historie Dachau prošlo hlavním táborem nejméně 160 000 vězňů a vedlejšími tábory 90 000 vězňů. Podle neúplných záznamů zahynulo v Dachau a jeho pobočných táborech nejméně 32 000 vězňů, ale nespočet dalších bylo odesláno do vyhlazovacích táborů jinde.
Zdroj: History, Wikipedia