fb pixel Díl II.: Mlhavá bezměsíčná noc 16. července: John F. Kennedy mladší zahynul při pádu jednomotorového letounu, který sám pilotoval – G.cz
Vyhledávání

Díl II.: Mlhavá bezměsíčná noc 16. července: John F. Kennedy mladší zahynul při pádu jednomotorového letounu, který sám pilotoval

Zdroj: Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2391955

16. červenec roku 1999 byl dalším osudovým dnem pro Spojené státy americké a pro „prokletý“ rod Kennedyových. Toho dne totiž John F. Kennedy mladší, jeho manželka Carolyn Bessette Kennedyová a její sestra Lauren Bessetteová zemřeli při pádu jednomotorového letadla, které sám Kennedy pilotoval. Letadlo se zřítilo do Atlantického oceánu poblíž ostrova Martha's Vineyard ve státě Massachusetts.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 16.7.2023, 09:25

Martha’s Vineyard

Na Martha's Vineyard měl Kennedy vysadit svou švagrovou Lauren Bessetteovou, jednu ze dvou spolucestujících. Odtud měli Kennedy a jeho žena Carolyn odletět do Kennedyho sídla v Hyannis Port na Cape Cod na svatbu Rory Kennedyové, nejmladšího dítěte zesnulého Roberta F. Kennedyho.

Letadlo Piper Saratoga se na Martha's Vineyard však nikdy nedostalo. Později prozkoumané radarové údaje ukázaly, že letadlo kleslo z výšky 2 200 stop na 1 100 stop během 14 sekund, což je rychlost daleko za bezpečným maximem letadla. Poté zmizelo z obrazovky radaru.

Havárie

Kennedyho letadlo nahlásili jako pohřešované přátelé a rodinní příslušníci a byla zahájena intenzivní záchranná operace pobřežní stráže, námořnictva, letectva a civilistů. Po dvou dnech pátrání se tisíce zúčastněných lidí vzdaly naděje na nalezení přeživších a zaměřily své úsilí na vyzvednutí trosek letadla a těl. Američané truchlili nad ztrátou „korunního prince“ jedné z nejobdivovanějších rodin v zemi, což byl smutek, který byl obzvláště dojemný vzhledem k neúprosné řadě tragédií, jež rodinu Kennedyů v průběhu let pronásledovaly.

21. července vyzdvihli potápěči námořnictva těla JFK mladšího, jeho manželky a švagrové z vraku letadla, který ležel pod hladinou 116 stop asi osm mil od břehů cílového ostrova. Následující den byly zpopelněné ostatky všech tří rozprášeny do moře během obřadu na torpédoborci USS Briscoe. Soukromá mše za JFK juniora a Carolyn se konala 23. července v kostele svatého Tomáše Mora na Manhattanu, kam chodila na bohoslužby i zesnulá Jackie Kennedyová Onassisová.

Pozůstalost

Mezi 300 pozvanými hosty byl i prezident Bill Clinton a jeho manželka Hillary Rodham Clintonová. Dojemnou smuteční řeč pronesl pozůstalý patriarcha rodiny Kennedyů, senátor Edward M. Kennedy z Massachusetts: „Od prvního dne svého života se zdálo, že John patří nejen do naší rodiny, ale do celé americké rodiny. Měl dědictví a naučil se ho vážit. Byl součástí legendy a naučil se s ní žít.“

Vyšetřovatelé zkoumající vrak letadla Piper Saratoga nezjistili žádné problémy s jeho mechanickými nebo navigačními systémy. Ve své závěrečné zprávě vydané v roce 2000 dospěla Národní rada pro bezpečnost dopravy k závěru, že havárii způsobil nezkušený pilot, který se ve tmě dezorientoval a ztratil kontrolu nad letadlem.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články