Proč král Filip?
Vztahy mezi kolonisty a domorodými obyvateli nebyly nikdy zalité sluncem, o čemž v souvislosti s tímto obdobím svědčí například i pequtoská válka mezi lety 1636 až 1638. Co se týče kmene Wampanoagů, jejich vztahy s Angličany a kolonisty byly poněkud zvláštní.
Mezi lety 1660 až 1662 zemřel náčelník kmene a na místo „velkého sachema“ nastoupil jeho syn Wamsutta. On a jeho bratr Metacom navštívili krátce po smrti otce Plymouth a na znamení přátelství požádali o přidělení anglických jmen, načež kolonisté začali nazývat Wamsuttu „králem Alexanderem“ a Metacoma „králem Filipem“ podle legendárních makedonských vládců.
Spor
Vláda „krále Alexandera“ plymouthským obyvatelům příliš nevyhovovala. Na počátku 70. let 16. století se padesát let trvající mír mezi plymouthskou kolonií a místními indiány kmene Wampanoagů začal zhoršovat, když si rychle se rozšiřující osada vynutila prodej půdy tohoto kmene.
Alexandr však onu půdu začal prodávat i zájemcům z Rhode Islandu a v menším množství i massachusettským. Plymouth v těchto krocích viděl ohrožení své existence. Puritáni se rozhodli ke schůzce s Alexandrem, náčelník však pozvání z pochopitelných důvodů a obav odmítl.
Záhadná smrt náčelníka
Kolonisté tak pro náčelníka vyslali vojenskou skupinu. Vyslaný útvar Alexandra zastihl v loveckém domě a pod pohrůžkou zastřelení přinutil Alexandra jej následovat. To, co se odehrálo poté, není dodnes zcela objasněno.
Indiánský náčelník po cestě akutně onemocněl a jeho stav se brzy zhoršil natolik, že mu Angličané povolili odejít domů. Krátce nato náčelník zemřel. Někteří indiáni včetně „krále Filipa“ později Angličany obvinili, že Wamsuttu otrávili.
Zdroj: History, Wikipedia