fb pixel Poslední bitva Splašeného koně: Indiánská skupina se pod velením slavného siouxského náčelníka nakonec vzdala – G.cz
Vyhledávání

Poslední bitva Splašeného koně: Indiánská skupina se pod velením slavného siouxského náčelníka nakonec vzdala

Zdroj: Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2038043

8. ledna roku 1877 došlo k bitvě lakotského válečníka Splašeného koně, jenž se svými muži toho dne bojoval proti přesile, s nedostatkem munice a přinucen využívat k obraně zastaralé zbraně. Šlo o poslední bitvu slavného náčelníka indiánského kmene Lakotů-Siouxů, neboť bitva skončila jeho porážkou. Jeho indiánská skupina se krátce nato, vědoma si převahy svých nepřátel, vzdala.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 8.1.2023, 13:22

Bitva u Little Bighornu

O šest měsíců dříve, v bitvě u Little Bighornu, vedl Splašený kůň a jeho spojenec Sedící býk spojené síly Siouxů a Šajenů k ohromujícímu vítězství nad generálem Georgem Custerem a jeho muži. Custer ve známé bitvě zahynul.

Američtí indiáni se bránili snahám americké vlády donutit je k návratu do rezervací. Poté, co byli Custer a více než 200 jeho vojáků zabiti v konfliktu, později nazvaném „Custerova poslední bitva“, chtěla bílá americká veřejnost pomstu.

V důsledku toho zahájila americká armáda v letech 1876 až 1877 pod vedením generála Nelsona Milese zimní tažení proti zbývajícím kmenům na severních pláních. Nelson zkombinoval vojenskou sílu s diplomatickým jednáním a přesvědčil mnoho původních obyvatel Ameriky, aby se vzdali a vrátili se do svých rezervací.

Bitva u Wolf Mountain

K Nelsonově frustraci se však Sedící býk odmítl vzdát a uprchl za hranice do Kanady, kde se svými lidmi zůstal čtyři roky, než se v roce 1881 konečně vrátil do USA, aby se vzdal. Sedící býk zemřel v roce 1890. Mezitím se Splašený kůň a jeho skupina také odmítli vzdát, přestože byli zmítáni nemocemi a hladem.

Dne 8. ledna 1877 našel generál Miles tábor Splašeného koně u řeky Tongue v Montaně. Američtí vojáci zahájili palbu z velkých děl na vozech a vyhnali indiány z jejich teplých stanů ven do zuřící vánice.

Splašený kůň a jeho bojovníci se dokázali přeskupit na hřebeni a opětovat palbu, ale většina jejich munice byla pryč a oni byli odkázáni na boj s luky a šípy. Podařilo se jim zadržet vojáky na tak dlouho, aby ženy a děti mohly utéct pod rouškou oslepující vánice.

Konec Splašeného koně

Přestože ten den Splašený kůň unikl rozhodující porážce, uvědomil si, že Miles a jeho dobře vybavené jezdecké oddíly nakonec jeho stoupence dostihnou a definitivně zničí. Splašený kůň odvedl 6. května roku 1877 přibližně 1100 indiánů do rezervace Red Cloud poblíž nebraské pevnosti Fort Robinson a vzdal se.

O pět měsíců později jej smrtelně pobodal strážný poté, co se údajně bránil uvěznění policisty. V roce 1948 začal americký sochař Korczak Ziolkowski pracovat na památníku Crazy Horse, masivním monumentu vytesaném do hory v Jižní Dakotě. Památník, na němž se stále pracuje, bude po dokončení vysoký 200 metrů a 170 metrů dlouhý.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články