fb pixel Díl I.: Osvobození Paříže: Hlavní město Francie bylo po čtyřech letech nacistické okupace osvobozeno Charlesem de Gaullem – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Osvobození Paříže: Hlavní město Francie bylo po čtyřech letech nacistické okupace osvobozeno Charlesem de Gaullem

Zdroj: Poinsett / Signal Corpsderivative work: SilkTork (talk) - American_troops_march_down_the_Champs_Elysees.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11123390

Po více než čtyřech letech nacistické okupace byla dne 25. srpna roku 1944 osvobozena francouzskou 2. obrněnou divizí a americkou 4. pěší divizí Paříž. Německý odpor byl slabý a generál Dietrich von Choltitz, velitel německé posádky, se před osvobozením francouzského hlavního města vzepřel rozkazu Adolfa Hitlera vyhodit pařížské památky do povětří a město vypálit. Choltitz ještě téhož odpoledne podepsal formální kapitulaci a 26. srpna vedl generál Svobodných Francouzů Charles de Gaulle radostný osvobozovací pochod po Champs d'Elysées.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 26.8.2023, 11:25

Vichy

Paříž padla do rukou nacistického Německa dne 14. června roku 1940, tedy měsíc poté, co německý wehrmacht vtrhl do Francie. O osm dní později podepsala Francie s Němci příměří a byl zřízen loutkový francouzský stát s hlavním městem Vichy.

Na jiných místech však generál Charles de Gaulle a Svobodní Francouzi pokračovali v boji a v okupované Francii tak vznikl odboj, který se postavil nacistické a vichistické vládě. Koncem roku 1943 byla v Londýně zformována francouzská 2. obrněná divize, jejímž výslovným cílem bylo vést osvobození Paříže během spojenecké invaze do Francie.

Pařížské povstání

V srpnu roku 1944 divize dorazila do Normandie pod velením generála Jacquese-Philippa Leclerca a byla připojena k 3. americké armádě generála George S. Pattona. Do 18. srpna se spojenecká vojska přiblížila k Paříži a dělníci ve městě zahájili stávku, neboť bojovníci odboje vyšli z úkrytů a začali útočit na německé jednotky a opevnění.

Vrchní velitel spojeneckých sil Dwight D. Eisenhower měl ovšem na svém velitelství dvě míle ve vnitrozemí od normandského pobřeží dilema. Spojenečtí plánovači totiž dospěli k závěru, že osvobození Paříže je třeba odložit, aby se neodváděly cenné zdroje od důležitých operací jinde. Město mohlo být obklíčeno a osvobozeno později.

Dilema

Dne 21. srpna se Eisenhower setkal s de Gaullem a sdělil mu své plány na obchvat Paříže. De Gaulle ho však vyzval, aby si celou situaci ještě jednou rozmyslel, a ujistil ho, že Paříž lze bez problémů dobýt zpět.

Francouzský generál také varoval, že silné komunistické frakci odboje by se mohlo podařit Paříž osvobodit, a tím ohrozit obnovení demokratické vlády. De Gaulle Eisenhowerovi zdvořile sdělil, že pokud mu postup proti Paříži nebude nařízen, pošle do města Leclercovu 2. obrněnou divizi sám.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články