fb pixel Atentát na Jamese A. Garfielda: Dvacátý americký prezident byl zastřelen pomateným uchazečem o úřad amerického konzula v Paříži – G.cz
Vyhledávání

Atentát na Jamese A. Garfielda: Dvacátý americký prezident byl zastřelen pomateným uchazečem o úřad amerického konzula v Paříži

Zdroj: Calvin Curtis - http://www.whitehouseresearch.org/assetbank-whha/action/viewHome, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20165376

Po pouhých čtyřech měsících ve funkci byl 2. července roku 1881 zastřelen americký prezident James A. Garfield, když procházel nádražím ve Washingtonu D.C. Garfield byl po Abrahamu Lincolnovi v pořadí druhým americkým prezidentem, na kterého byl spáchán atentát.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 2.7.2023, 09:44

James A. Garfield

James Abram Garfield se narodil 19. listopadu roku 1831 v americkém Ohiu ve srubu do poměrně velké chudoby. Jeho otec navíc zemřel v roce 1833, když mu bylo 18 měsíců. Vychovávala jej tedy jeho matka a strýc.

I přes nepříznivé podmínky v mládí však vystudoval práva a stal se advokátem, v roce 1859 byl zvolen za republikány do Senátu státu Ohio, kde působil do roku 1861. Byl odpůrcem secese Konfederace a během americké občanské války byl generálmajorem Unie a bojoval v bitvách u Middle Creeku, Shilohu a Chickamaugy.

Prezidentem Spojených států amerických

V roce 1862 byl zvolen do Kongresu jako zástupce 19. okrsku státu Ohio – během svého působení v Kongresu intenzivně podporoval „zlatý standard“ a získal si pověst zdatného řečníka. Na republikánském národním sjezdu v roce 1880 jej zvolili delegáti jako kandidáta na prezidenta, přestože Garfield o Bílý dům neusiloval.

Ve volbě nakonec zvítězil a stal se tak v pořadí dvacátým prezidentem Spojených států amerických. Zasazoval se mimo jiné o modernizaci zemědělské techniky, vzdělanost voličů a občanská práva Afroameričanů. Navrhl také zásadní reformy státní služby, které byly v roce 1883 schváleny Kongresem jako Pendleton Civil Service Reform Act a podepsány jeho nástupcem Chesterem A. Arthurem.

Atentát

James A. Garfield ve své funkci totiž setrval pouhé čtyři měsíce. Dne 2. července roku 1881 byl na nádraží Baltimore and Potomac Railroad ve Washingtonu zastřelen útočníkem Charlesem J. Guiteauem, zklamaným a pomateným podporovatelem, který se domníval, že sehrál zásadní roli v Garfieldově vítězství v prezidentských volbách a očekával uznání a odměnu za své zásluhy. Guiteau se neúspěšně snažil získat místo amerického konzula v Paříži.

Rána nebyla bezprostředně smrtelná, prezident byl postřelen do zad a ruky a Guiteau byl následně zatčen. Postřelený prezident byl ošetřen ve Washingtonu a poté převezen na pobřeží v Elberonu ve státě New Jersey, kde se pokoušel v obklopení své rodiny zotavit. V důsledku infekce způsobené nedostatečně hygienickými metodami lékařů však 19. září roku 1881 James A. Garfield po 80 dnech zemřel na otravu krve. Po Abrahamu Lincolnovi šlo o druhého amerického prezidenta, který byl ve svém úřadu zastřelen. Prezidentským nástupcem se stal Chester A. Arthur.

James A. Garfield měl tři pohřby: jeden v Elberonu, druhý ve Washingtonu, kde jeho tělo tři dny odpočívalo v Kapitolu, a třetí v Clevelandu v Ohiu, kde byl nakonec pohřben. V listopadu začal proces s Charlesem Guiteauem, který byl v lednu 1882 shledán vinným a odsouzen k trestu smrti. V červnu téhož roku byl ve věznici ve Washingtonu oběšen.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články