fb pixel Díl I.: Když se král rock’n’rollu objevil v The Ed Sullivan Show: Proslulý moderátor Elvise ve svém pořadu uvést nechtěl – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Když se král rock’n’rollu objevil v The Ed Sullivan Show: Proslulý moderátor Elvise ve svém pořadu uvést nechtěl

Zdroj: CBS - eBay, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46927605

Psalo se 9. září roku 1956, když se Elvis Presley poprvé objevil v proslulém varietním televizním programu s názvem „The Ed Sullivan Show“. Komediální show byla na amerických obrazovkách od roku 1948 až do září 1971, kdy byla nahrazena CBS Sunday Night Movie. Celkově Presley v show u Eda Sullivana vystupoval třikrát, přičemž nechvalně známé je zejména Elvisovo třetí vystoupení, kdy jej televizní cenzoři odmítli na obrazovkách ukázat pod pás.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 9.9.2022, 09:09

The Ed Sullivan Show

Sullivanova show je legendární americkou televizní estrádou, jež byla vysílána na americké komerční televizní síti CBS od soboty 20. června 1948 do soboty 6. června roku 1971. Moderoval ji proslulý Ed Sullivan a v průběhu jejího trvání představila a vysílala průlomová vystoupení těch nejpopulárnějších hudebníků z 50. a 60. let.

V pořadu vystoupili například The Beatles, The Animals, Creedence Clearwater Revival, The Beach Boys, The Jackson 5, Stevie Wonder, Janis Joplin, The Rolling Stones, The Doors, Barbra Streisand nebo Elvis Presley.

Ed Sullivan Elvise ve své show nechtěl

Byl to právě král rock’n’rollu Elvis Presley, který se poprvé objevil v Sullivanově show 9. září roku 1956. Je dobré vzpomenout i skutečnost, že kontroverzní Presley byl v Sullivanově show původně jakýmsi „tabu“, které se Ed Sullivan zdráhal porušit.

Nakonec však od svého vlastního „zákazu“ ustoupil (zejména po Presleyho úspěších v The Steve Allen Show, Stage Show a The Milton Berle Show) a podepsal s kontroverzní pěveckou hvězdou bezprecedentní smlouvu na 50 tisíc dolarů za tři vystoupení.

Sullivan původně slíbil, že Presleyho ve své show před rodinným publikem nikdy nepředstaví. Když jej však jeho rival Steven Allen porazil v hodnocení právě díky účasti Elvise Presleyho, Sullivan si svá slova za necelé dva týdny rozmyslel a podepsal se zpěvákem smlouvu.

60 milionů diváků u obrazovek

Elvisovo vystoupení tehdy sledovalo neuvěřitelných 60 milionů diváků, což bylo asi 82,6 % tehdejších televizních diváků. V rámci show si Elvis Presley vysloužil zdaleka nejlepší hodnocení a jeho vystoupení u Eda Sullivana se stalo nejsledovanějším televizním vysíláním 50. let.

Přestože se The Ed Sullivan Show standardně natáčela v New Yorku, Elvis Presley vystupoval na dálku ze studia CBS v Los Angeles, neboť v Kalifornii právě natáčel svůj první film „Love Me Tender“. V té době již navíc debutovalo jeho první album „Elvis Presley“ a „Heartbreak Hotel“ byl obrovským hitem.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články