fb pixel Díl I.: Kdo je „pan X“ aneb Když George Kennan publikoval legendární článek „Zdroje sovětského jednání“ – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Kdo je „pan X“ aneb Když George Kennan publikoval legendární článek „Zdroje sovětského jednání“

Zdroj: Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=251169

Ve světě byly ještě stále patrné dozvuky druhé světové války, největšího konfliktu v dějinách lidstva, a na pozadí mezinárodních vztahů se již formoval nový konflikt – studená válka. Psal se 1. červenec roku 1947, když úředník ministerstva zahraničí George Kennan pod pseudonymem „pan X“ publikoval v červencovém vydání časopisu Foreign Affairs legendární článek s názvem „Zdroje sovětského jednání“.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 1.7.2023, 09:11

„X“

Byl červenec roku 1947 a v časopise Foreign Affairs se objevil Kennanův článek (pod pseudonymem X) s názvem „The Sources of Soviet Conduct“. Článek začínal úvahou, že je Stalinova politika formována jednak marxismem-stalinismem a jednak Stalinovým odhodláním užívat ideu kapitalistického obklíčení k upevnění vlastní pozice.

Článek ministerského úředníka se mimo jiné zaměřoval na Kennanovu výzvu k politice zadržování vůči Sovětskému svazu (aktivní obrana vůči rozšiřování komunismu) a položil vlastně základ pro velkou část americké zahraniční politiky na počátku studené války.

Dlouhý telegram

V únoru 1946 napsal Kennan, který tehdy působil jako americký charge d'affaires v Moskvě, svůj slavný „dlouhý telegram“ ministerstvu zahraničí. V něm odsoudil komunistické vedení Sovětského svazu a vyzval Spojené státy, aby se rázně postavily ruské expanzi.

Povzbuzen přáteli a kolegy Kennan telegram přepracoval právě do článku „Zdroje sovětského jednání“ a zajistil jeho zveřejnění v červencovém vydání časopisu Foreign Affairs. Kennan článek podepsal „pan X“, aby se vyhnul obvinění, že prezentuje oficiální politiku americké vlády.

Nepřesné interpretace

Netrvalo však dlouho a všichni zjistili, že „pan X“ je ve skutečnosti Kennan, který se nedávno stal hlavou jednoho z oddělení státního departmentu. Rovněž téměř všichni na ministerstvu zahraničí a v Bílém domě uznali, že jde o Kennanovo dílo.

Tato informace mimo jiné způsobila, že článek začal být veřejností a politickou garniturou chápán jako vyjádření oficiálního názoru Trumanovy administrativy. Často také docházelo k nepřesným interpretacím článku, například v tom směru, že si Kennan pod aktivní obranou vůči rozšiřování komunismu představoval obranu ve vojenském smyslu.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články