fb pixel Projev prezidenta Eisenhowera o „teorii domina“ položil základy pro americkou přítomnost ve Vietnamu – G.cz
Vyhledávání

Projev prezidenta Eisenhowera o „teorii domina“ položil základy pro americkou přítomnost ve Vietnamu

Zdroj: Image Credit: US National Archives - http://lcweb2.loc.gov/frd/cs/spain/es01_11a.jpgFrom the LOC Country Study on Spain., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=606446

Psal se 7. duben roku 1954, když americký prezident Dwight D. Eisenhower vyslovil jednu z nejznámějších frází studené války. Toho dne naznačil, že pád francouzské Indočíny do rukou komunistů by mohl vyvolat takzvaný „dominový“ efekt v jihovýchodní Asii. Podle „teorie domina“ by tak v oblasti padal do rukou komunistické nadvlády postupně jeden stát za druhým. Tato teorie dominovala americkému uvažování o Vietnamu po celé následující desetiletí.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 7.4.2023, 09:17

Indočína

Počátkem roku 1954 bylo mnoha americkým politikům jasné, že Francouzi selhávají ve své snaze obnovit koloniální kontrolu v Indočíně (Vietnamu), kterou ztratili během druhé světové války, když oblast ovládli Japonci. Vietnamští nacionalisté pod vedením komunisty Ho Či Mina byli na pokraji ohromujícího vítězství nad francouzskými silami v bitvě u Dien Bien Phu.

Již za několik týdnů se měli v Ženevě sejít zástupci světových mocností, aby jednali o politickém urovnání vietnamského konfliktu. Američtí představitelé se obávali, že v případě vítězství Ho Či Minových sil nebo dohody v Ženevě by komunistický režim mohl ovládnout celý Vietnam či jeho část. Ve snaze získat podporu Kongresu a veřejnosti pro zvýšení americké pomoci Francii uspořádal prezident Eisenhower 7. dubna roku 1954 historickou tiskovou konferenci.

Teorie domina

Většinu projevu věnoval vysvětlování významu Vietnamu pro Spojené státy. Zaprvé to byl jeho hospodářský význam, „specifická hodnota lokality v produkci materiálů, které svět potřebuje“(materiály jako kaučuk, juta a síra), dále to byla „možnost, že mnoho lidských bytostí projde diktaturou, která je vůči svobodnému světu nepřátelská“.

Nakonec prezident pronesl historickou frázi o efektu „padajícího domina“. Eisenhower tuto myšlenku rozvedl a vysvětlil: „Máte rozestavěnou řadu domina, převrhnete první dílek, a co se stane s posledním, to už je jisté. Velice rychle se také převrhne“. Jednoduše poukazoval na skutečnost, že pokud se podaří komunistům ovládnout byť jen jediný stát, postupně do rukou komunistické nadvlády spadnou i ostatní sousední státy v oblasti.

To by vedlo k dezintegraci v jihovýchodní Asii, přičemž by „následovala ztráta Indočíny, Barmy, Thajska, poloostrova a Indonésie“. Eisenhower naznačoval, že by bylo ohroženo i Japonsko, které jihovýchodní Asii potřebovalo pro obchod.

Spojené státy ve Vietnamu

Eisenhowerova slova měla jen malý přímý bezprostřední dopad – o měsíc později padlo město Dien Bien Phu do rukou komunistů a na ženevské konferenci bylo dosaženo dohody, která ponechala Ho Či Minovým silám kontrolu nad severním Vietnamem. Z dlouhodobého hlediska však Eisenhowerova „teorie domina“ položila základ pro angažovanost USA ve Vietnamu.

John F. Kennedy i Lyndon B. Johnson využili tuto teorii k ospravedlnění svých výzev ke zvýšení americké hospodářské a vojenské pomoci nekomunistickému jižnímu Vietnamu, a nakonec i k nasazení amerických ozbrojených sil v roce 1965.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články