fb pixel Díl I.: Bitva v Mogadišu: Když americká námořní pěchota vtrhla do Somálska zmítaného občanskou válkou – G.cz
Vyhledávání

Díl I.: Bitva v Mogadišu: Když americká námořní pěchota vtrhla do Somálska zmítaného občanskou válkou

Zdroj: PHCM Terry Mitchell - Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15110028

9. prosince roku 1992 přijelo do somálského Mogadiša 1800 příslušníků námořní pěchoty Spojených států, aby se postavili do čela mnohonárodních sil, jejichž cílem bylo obnovit pořádek v zemi. Somálsko bylo zmítáno konflikty a občanskou válkou, jejíž boje započaly v roce 1991, když ozbrojená klanová opozice svrhla režim diktátora Muhammada Siada Barreho.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 9.12.2022, 17:32

Občanská válka v Somálsku

Po staletích koloniální nadvlády zemí jako Portugalsko, Velká Británie či Itálie se Mogadišo stalo v roce 1960 hlavním městem nezávislého Somálska. O necelých deset let později se moci chopila vojenská skupina vedená generálmajorem Muhammadem Siadem Barrem a vyhlásila Somálsko socialistickým státem.

Sucho v polovině 70. let minulého století v kombinaci s neúspěšným povstáním etnických Somálců v sousední etiopské provincii připravilo mnoho lidí o potraviny a přístřeší. V roce 1981 se téměř dva miliony obyvatel země ocitly bez domova.

Příjezd americké námořní pěchoty

Přestože byla v roce 1988 podepsána mírová dohoda s Etiopií, boje mezi soupeřícími klany v Somálsku zesílily a v lednu 1991 byl Barre nucen uprchnout z hlavního města. Během následujících 23 měsíců zahynulo v občanské válce v Somálsku přibližně 50 tisíc lidí a dalších 300 tisíc zemřelo hlady, zatímco mírové jednotky OSN se marně snažily obnovit pořádek a poskytnout pomoc uprostřed válečného chaosu.

Počátkem prosince 1992 vyslal odstupující americký prezident George Bush kontingent námořní pěchoty do Mogadiša v rámci mise nazvané Operace Obnovení naděje. S podporou amerických vojáků mohli mezinárodní humanitární pracovníci brzy obnovit distribuci potravin a další humanitární pomoc.

Operace Gothic Serpent

Sporadické násilnosti však pokračovaly, včetně vraždy 24 vojáků OSN z Pákistánu v roce 1993. Bitva v Mogadišu byla tedy následujícím vojenským střetnutím mezi silami Spojených států, podporovaných silami OSN, a somálskou milicí loajální k samozvanému prezidentovi Mohamedu Farrahu Aididovi.

Toto střetnutí proběhlo v rámci Operace Gothic Serpent v noci ze 3. na 4. října roku 1993. V důsledku předešlých událostí OSN schválila zatčení generála Mohameda Farraha Aidida, jenž byl mimo jiné vůdcem jednoho z povstaleckých klanů.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články