fb pixel Rozkaz zněl jasně: Pearl Harbor musí padnout za každou cenu – G.cz
Vyhledávání

Rozkaz zněl jasně: Pearl Harbor musí padnout za každou cenu

Zdroj: Sakaida, Henry, (2002) Aces of the Rising Sun, Osprey, p. 98., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6032339

5. listopadu roku 1941 dostává kombinované japonské loďstvo přísně tajný rozkaz č. 1: za necelý měsíc musí být vybombardován Pearl Harbor, Malajsie, Nizozemská východní Indie a Filipíny.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 5.11.2022, 17:08

Americko-japonský konflikt

Vztahy mezi Spojenými státy americkými a Japonskem se začaly rychle zhoršovat, počínaje japonskou okupací Indočíny v roce 1940 a nepřímým ohrožením Filipín (tedy amerického protektorátu) obsazením námořní základny Cam Ranh přibližně 800 mil od Manily.

Americká odveta zahrnovala zabavení veškerého japonského majetku ve Spojených státech a uzavření Panamského průplavu pro japonskou lodní dopravu. V září 1941 vydal prezident Roosevelt prohlášení, které vypracoval britský premiér Winston Churchill.

V tomto prohlášení hrozil válkou mezi Spojenými státy a Japonskem, pokud by Japonci i nadále zasahovali na území v jihovýchodní Asii nebo v jižním Pacifiku.

Útok na Pearl Harbor

Japonská armáda již dlouho dominovala veškerým japonským zahraničním záležitostem – ačkoli probíhala oficiální jednání mezi americkým ministrem zahraničí a jeho japonským protějškem o zmírnění napětí, Hideki Tódžó, ministr války, který se měl brzy stát premiérem, neměl v úmyslu stáhnout se z dobytých území.

Americkou hrozbu válkou si rovněž vyložil jako ultimátum a byl připraven zasadit první úder v japonsko-americké konfrontaci – vybombardovat Pearl Harbor, americkou námořní základnu na Havajských ostrovech.

Nakonec se tak i stalo. Tokio vydalo všem relevantním velitelům flotily rozkaz, že mají být napadeny nejen Spojené státy americké a jejich protektorát Filipíny, ale rovněž britské a nizozemské kolonie v Tichomoří. Touto akcí Japonsko fakticky vyhlásilo válku celému Západu.

Vstup Spojených států do války

Krok byl jednoduše dostatečně neuvážený, neboť vyprovokováním Spojených států amerických ke vstupu do války podepsalo Japonsko rozsudek smrti sobě i nacistickému Německu v Evropě. Masivnímu americkému zbrojnímu průmyslu a obrovským finančním prostředkům nemohla žádná světová mocnost dlouhodobě konkurovat, neboť válka je nepředstavitelně nákladným procesem.

K samotnému útoku na Pearl Harbor došlo v neděli ráno 7. prosince roku 1941. Japonci základnu sice vyřadili z provozu, ale nepodařilo se jim zničit ani jednu americkou letadlovou loď. Ty byly v době útoku všechny mimo přístav.

Důsledkem útoku byl definitivní vstup USA do druhé světové války na straně spojenců a vyhlášení války Japonsku, ke kterému došlo hned následující den. Dne 11. prosince pak v kontextu událostí vyhlásilo Německo a Itálie válku Spojeným státům.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články