fb pixel Desítka nejbohatších lidí světa: Co vlastní a jak vám ovlivňují životy? – G.cz
Vyhledávání

Desítka nejbohatších lidí světa: Co vlastní a jak vám ovlivňují životy?

Zdroj: businessinsider.com

Časopis Forbes tak jako každý rok zveřejnil žebříček těch nejbohatších lidí na světě. Držitelé stovek miliard si mohou dopřávat život v luxusu a možná ani netušíte, že jim na něj pravidelně přispíváte. Co patří do portfolia jednotlivých členů miliardářské top 10 a jak jejich majetek ovlivňuje vaše životy?

Jan Palička
Jan Palička 23.3.2017, 07:50

1. Bill Gates
Majetek: 86 miliard dolarů

Pokud nepatříte mezi ortodoxní fanoušky počítačů a telefonů z produkce společnosti Apple, pak s největší pravděpodobností přispíváte do kapsy zakladateli softwarového gigantu Microsoft Billu Gatesovi. Kromě Microsoftu, jehož operační systémy a kancelářské programy naleznete ve většině počítačů světa, se Gates angažuje jako investor ve zdravotnictví, kde pomáhá vyvíjet i vakcíny proti černému kašli, obrně nebo malárii, a možná přispěl i na tu vaši, pokud jste cestovali do oblastí, kde je toto očkování povinné.

2. Warren Buffett
Majetek: 75,6 miliard dolarů

Král investorů přezdívaný Věštec z Omahy je vlastníkem gigantického holdingu Berkshire Hathaway, pod který spadají stovky značek a produktů. Do Česka se k nám dostanou například oděvy značky Fruit of the Loom nebo baterie Duracell, dále pak má Buffetova společnost podíly i na potravinách značek Kraft nebo Heinz nebo nápojích vyráběných pod hlavičkou Coca-Cola. Kromě toho mu patří i část společnosti American Express provozující kreditní karty a bankovní šeky.

3. Jeff Bezos
Majetek: 72,8 miliard dolarů

Bezos jako podnikatel založil a dodnes je výkonným ředitelem a hlavním akcionářem společnosti Amazon, která se zabývá nákupy přes internet. Sklady Amazonu vyrostly i v Česku a je tedy možné, že nejen že využíváte Bezosových služeb, ale navíc vás i zaměstnává. Kromě toho možná čtete deník Washington Post, který Bezos koupil v roce 2013, a jestli nevíte co s penězi, mohla by vás zajímat i jeho společnost Blue Origin zabývající se vesmírnou turistikou.

4. Amancio Ortega
Majetek: 71,3 miliard dolarů

Nejbohatší Evropan spolu se svou manželkou Rosalií vlastní oděvní společnost Inditex, která se stala průkopníkem v oblasti vkusné a kvalitní, ale i přesto cenově dostupné módy. Pokud jste si na sebe někdy oblékli něco od Značek jako Zara, Pull&Bear, Bershka, Massimo Dutti, Oysho nebo Stradivarius, pak jste se stali zákazníky Amancia Ortegy. Kromě oděvního průmyslu investuje i do realit, a to převážně v rodném Španělsku, ale i v Londýně, Chicagu nebo New Yorku.

5. Mark Zuckerberg
Majetek: 56 miliard dolarů

Nejmladší v první desítce nejbohatších, mladík, který nedokončil studium na Harvardu, ale v pouhých devatenácti spolu s přáteli vymyslel a založil Facebook, který se stal nejpoužívanější sociální sítí na světě, čímž si vydělal na několik životů dopředu. Bez Facebooku si svůj život nedokáží představit již skoro dvě miliardy uživatelů po celém světě. Kromě toho nyní Zuckerberg vlastní i Instagram a WhatsApp, takže je téměř jisté, že i vy mu budete vděční za možnosti být přes internet neustále v kontaktu se světem.

6. Carlos Slim Helú
Majetek: 54,5 miliard dolarů

Nejbohatší muž Mexika nemá na život v Česku prakticky žádný vliv. Nicméně pokud cestujete nejen do Mexika, ale obecně do Jižní Ameriky a berete si s sebou mobilní telefon, pak budete připojeni na mobilní síti America Movil, Telcel nebo Telmex, které patří rodinné firmě Carlose Slim Helúa. Kromě sítí mu patří též mexické pobočky obchodního řetězce Sears.

7. Larry Ellison
Majetek: 52,2 miliard dolarů

Jméno Larryho Ellisona a jeho společnosti Oracle dobře znají snad všichni pracovníci v IT a programátoři po celém světě. Stovky tisíc firem včetně těch českých používají nějaké ze softwarových řešení od Oracle, ať už se jedná o databázové systémy nebo stále více používaná cloudová sdílení dat. K tomu Oracle zabezpečuje i serverovny a propojování počítačových sítí, takže Oracle možná v práci potřebujete k životu, a ani o tom nevíte.

8. Charles Koch
Majetek : 48,3 miliard dolarů

Koch je dlouhá léta ředitelem korporace Koch Industries, která se zaměřuje na energetiku, težbu a zpracování energetických surovin, ale i na finanční investiční služby. Společnost Koch Industries investovala i do Česka, konkrétně v loňském roce dvě miliardy do počítačové společnosti Infor, která se zabývá cloudovými řešeními sdílení dat.

9. David Koch
Majetek: 48,3 miliard dolarů

Druhý z bratrů Kochových, kteří společně vlastní Koch Industries. Zatímco Charles se specializuje spíše na oblast finančních trhů a IT, David řídí chod ropného, chemického a potravinářského průmyslu spadajícího pod Koch Industries. V rámci toho například drží patent na umělá vlákna lycra a elastan. Jejich vliv na Česko a životy obyčejných Čechů je sice minimální, přesto ale nelze říct, že bychom u nás stopy kapitálu těchto miliardářských sourozenců z Kansasu neměli.

10. Michael Bloomberg
Majetek: 47,5 miliard dolarů

Žebříček deseti nejbohatších lidí světa uzavírá v těsném závěsu za bratry Kochovými bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg. Kromě politiky je hlavně podnikatelem a mediálním magnátem. Od jeho zpravodajské agentury Bloomberg News pochází i některé zprávy, které se můžeme dozvědět z českých médií, to samé platí pro reportáže jeho televize Bloomberg TV.Ač v žebříčku nikdy nebyl, mnoho konspiračních teoretiků se domnívalo že ve skutečnosti nejbohatším mužem na světě byl David Rockefeller. O jeho životě si můžete přečíst ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články