fb pixel SDen Země bude i online! Pomozte planetě tím, že si uklidíte ve svém počítači
Vyhledávání

Den Země bude i online! Pomozte planetě tím, že si uklidíte ve svém počítači

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Zítra bude Den Země! Země slaví svůj den! Už po padesáté mimochodem. Dovedete si asi představit, že program k padesátému výročí, možná nejvýznamnějšímu datu environmentalistického kalendáře, měl být velkolepý. Koronavirus je ale mrcha, takže se celý Den Země bude musí odehrát online. I tak vás ale čekají boží věci, pokud jste ochotni pomoct.

Jan Studnička
Jan Studnička 21.4.2020, 12:45

Den Země Online

Samozřejmě, že se chystaly na padesáté výročí jedné z nejvýznamnějších světových oslav ochrany životního prostředí velké věci, samozřejmě. Ale velice významná část se zvládne i online, takže se všichni můžeme podílet na oslavě planety z domova.

Letošním tématem je totiž Climate Action a úklid digitálního prostředí. Běžně se chodí na Den Země ve velkých hejnech uklízet do ulic a do přírody, to jaksi letos nejde. Ale! Můžete si poklidit v kompu a na cloudech, což je skoro stejně významné. Zní to jako blbost, ale není. Odhaduje se, že do roku 2025 budou digitální úložiště a hlavně pak jejich chlazení žrát pětinu světové energie a stanou se jednou z hlavních zátěží planety. Takže tím, že přestanete ukládat hovadiny a smažete nudes svých ex, můžete pomoci Zemi. A své duši.

Za to vás Earth Day Network odmění spoustou zábavných věcí, kterými si můžete krátit dlouhou chvíli v karanténě. Na speciálních online přenášených eventech můžete vidět Ala Gora, Zaca Efrona nebo Marka Ruffala, ostatně nikdo není zelenější než Hulk, že. A řada organizací, ale i společností chystá taky fajn věci. Tak třeba na AppleTV můžete chytit zbrusu nový animák Here We Are, který namluvila Meryl Streep, a který je jednoduše nádherný. NASA zase spustila kampaň #EarthDayAtHome, pod kterou vydávají videa, podcasty, články… a LEGO challenge. Microsoft pro změnu rozdává wallpapery s přírodní tématikou a hromada e-shopů zlevňuje "zelené" produkty. Všichni něco dělají.

Už po padesáté

Letos se slaví Den Země už po padesáté. Původně byl zvolen na jaro, aby trochu koreloval s přirozenou lidskou oslavou přírody, která běžně ve většině kultur připadá na jaro. Tím původním myslíme 22. dubna 1970. Tenkrát Den Země reagoval na únik ropy v Santa Barbaře a byla to tak trochu hipísácká a hlavně studentská akce. Ale rok na to už ji organizovala OSN. A v roce 1990 se přidaly Spojené státy, které udělaly z celé věci mezinárodní záležitost.

Před padesáti lety se spojilo 22 milionů lidí po celé Americe. Dnes slaví Den Země jedna miliarda lidí ve 192 zemích po celém světě. Tak udělejte pro planetu něco i vy. A vymažte video ohňostroje, proboha, kdo na to kdy bude koukat?! Teď hned, dělejte, prostě vlezte na svůj cloud a vymažte pět set mega videí z let 2016-20, tak, pohyb, pohyb...

Podobné články

Doporučujeme

Další články