fb pixel Den sv. Patrika není jen nezřízené pití: Irská tradice vzešla z křesťanství. Proč je s ní spojena zelená? – G.cz
Vyhledávání

Den sv. Patrika není jen nezřízené pití: Irská tradice vzešla z křesťanství. Proč je s ní spojena zelená?

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Den sv. Patrika, který připadá na 17. březen, je sice tradičně irský svátek, v dnešní době mu ale holdují i lidé v různých zemích Evropy i USA. Máme ho spojený především se zelenou barvou a litry piva. Letos puby obrážet nevyrazíme kvůli koronaviru. Paradoxně tak ale speciální den, jehož původ sahá hodně hluboko do historie státu leprikónů, oslavíme možná vůbec nejvhodněji. Kdo byl sv. Patrik a proč ta zelená?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 17.3.2020, 12:31

Sv. Patrik, patron Irska

Každá země má speciální svaté, které považuje za ochránce státu a národa. U nás jsou to sv. Václav se sv. Anežkou, v Irsku sv. Patrik. Právě na jeho počest si tam každý rok 17. března připomínají výročí jeho úmrtí. Ale nejenom tam. Den svatého Patrika se s postupem času dostal za hranice katolické země leprikónů - do sousední Velké Británie i zbytku Evropy, a dokonce i do USA a Kanady, oblibě se těší také v Austrálii. To má na "Svědomí" velký irský hladomor, který v 19. století právě do těchto koutů planety vyhnal mnoho zrzavých přistěhovalců. My máme tuto slavnost dnes spojenou především s obrážením pubů a hospod, kde se často objevuje zelený pivní speciál. Ano, ta zelená, to je další symbol Saint Patrick's Day. Některé státy to pojímají opravdu ve velkém a zelené je u nich všechno, kromě zmíněného piva také jídlo, jejich vlasy, oblečení, někdy barvivo lijí i do řek.

A právě kvůli tomu Sv. Patrik schytává i dost kritiky. V české kotlině je průběh většinou mírný, ale třeba ve Spojených státech je to skoro vždycky, lidově řečeno, bordel. Ti, co svátku nefandí, poukazují na to, že je to podpora a glorifikace alkoholismu spíš než čehokoliv jiného. A mají vlastně pravdu - uznávání Dne Sv. Patrika mimo hranice Irska paradoxně nejvíc vadí právě Irům samotným. On ten svátek totiž pochází ze samotných útrob historie jejich národa. Týká se prvního křesťanského misionáře, který do jejich kraje přišel, a to pochopitelně většina milovníků zeleného piva netuší. Irové tedy mají pocit, že ze součásti jejich národní hrdosti se stal komerční nesmysl pro pijany. Pojďme si tedy říct, jak to se sv. Patrikem bylo, abychom příští rok mohli cizí svátek slavit poučeni!

Svatý trojlístek

Vše, co víme o sv. Patrikovi osobně, pochází z kusých a ne úplně konkrétních písemných dokumentů a ze středověkých legend. Původně se Patrik narodil jako Maewyn Succat ve Velké Británii do vznešené velšské rodiny a do Irska se nejprve dostal coby otrok. Unesli ho, když mu bylo šestnáct. V zajetí strávil šest let, poté se mu podařilo uprchnout a vrátit se do vlasti, kde se vydal duchovní cestou. Ve druhé polovině 5. století se s neznámým mnichem a pravděpodobně svým učitelem do Irska vrátil jako misionář, aby tam rozšířil křesťanství.

A podařilo se mu to. Když 17. března (rok není jistý) zemřel, minimálně na lokální úrovni začal být téměř okamžitě uznáván jako světec. O tom, že byl pro Iry důležitý, svědčí i fakt, že se lidé tak dohadovali, kde bude duchovní pohřben, že to sever Irska dovedlo na pokraj občanské války. Nakonec jim k řešení stačila jedna potyčka, která vešla ve známost jako bitva o ostatky svatého Patrika. Legenda praví, že byl nakonec uložen vedle dalších irských patronů, svaté Brigity a svatého Kolumba, v Down Cathedral ve městě Downpatrick.

Sv. Patrikovi je v Irsku zasvěcena celá řada kostelů a i velký počet katedrál. Není divu, že jsou na něj tam nahoře tak háklivý - Irsko dodnes patří k evropským zemím s nejsilněji zakořeněnou a stále fungující křesťanskou tradicí, kterou jim přinesl právě tady velšský biskup. Symbolem jeho i jeho svátku je zelený jetelový trojlístek. A proč? Podle pověsti totiž právě na jeho třech lístcích irským pohanům vysvětloval trojjedinost boží.

Podobné články

Doporučujeme

Další články