fb pixel Demonstrace v Rusku: tisíce účastníků, stovka měst, osm set zatčených – G.cz
Vyhledávání

Demonstrace v Rusku: tisíce účastníků, stovka měst, osm set zatčených

Zdroj: Profimedia.cz

Ruskem zmítají masivní protesty. Na podporu opozičního vůdce Alexeje Navalného vyšly do ulic desítek měst tisícovky lidí. Policie za dnešek stihla zatknout už osm set osob. Protestující požadují propuštění Navalného a kritizují prezidenta Putina.

Jan Studnička
Jan Studnička 23.1.2021, 15:45

Otravný virus

Před pár měsíci, když v Hong Kongu rezignovali poslední prodemokratičtí politici a hromadné zatýkání se začalo zhoršovat, Čína argumentovala tím, že protesty porušují především bezpečnostní pravidla kolem pandemie, čímž ohrožují sebe i zbytek země. V tomhle ohledu je koronavirus pro totalitní režimy extrémně užitečnou záležitostí. V případě Číny jde navíc ještě o do nebe volající pokrytectví, protože zahraniční zpravodajské agentury zrovna nedávno informovaly, jak kupříkladu ve Wu-Chanu život běží v normálním režimu. Včetně mokrých trhů mimochodem.

Bylo celkem jasné, že koronavirovou výmluvu použije pro dnešek i Rusko. Po celé zemi totiž vypukly masivní protesty na podporu hlasitého opozičního politika Alexeje Navalného. Ten byl minulou neděli zatčen na moskevském letišti hned po příletu, údajně za porušování režimu systematického trestu, který mu byl před pár lety udělen za zpronevěru. Většina evropských institucí se ale domnívá, že jde v podstatě o politické uvěznění.

Navalnyj se vrátil zpátky do Ruska poté, co se v Německu léčil z otravy, kterou mu podle jeho názoru způsobili agenti ruské FSB. Podle všeho k tomu použili svou klasickou látku novičok. Navalnyj před několika dny vzkázal z basy, že „nehodlá páchat sebevraždu“, aby všichni věděli, kdo za jeho případnou „sebevraždou“ stojí.

Osm set zatčených

Protesty se odpálily po celé zemi kolem našeho poledne, tedy zhruba ve dvě hodiny času moskevského. A demonstruje se v téměř sto městech po celém Rusku. Od Moskvy až po Vladivostok. Skanduje se svoboda Navalnému, Putin je lhář… a pouštějí se záznamy brutálních zásahů ruské policie právě z Vladivostoku.

Policie už zatkla osm set lidí, mezi prvními šla Navalného žena. Do mrazivých ulic ruských měst vyšly tisíce lidí, přestože oficiální místa dala dopředu vědět, že „z důvodu bezpečnosti“ se demonstrace budou potlačovat tvrdě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články