fb pixel Demokraté se tváří, že chtějí sundat Trumpa, ale mají šanci? A chtějí vůbec? – G.cz
Vyhledávání

Demokraté se tváří, že chtějí sundat Trumpa, ale mají šanci? A chtějí vůbec?

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Americká politika se otřásá v základech a není do toho opět zapletený nikdo jiný než prezident Donald Trump. Demokraté včera zveřejnili svou ústavní žalobu a chystají „impeachment“ protlačit Kongresem. Mají šanci na úspěch?

Jan Studnička
Jan Studnička 12.12.2019, 14:02

Demokratická strana pracuje na ústavní žalobě už od září. Až do včerejška nikdo netušil, na čem budou Trumpa popotahovat, kolik a jaké kauzy se v žalobě objeví. Demokraté totiž, alespoň podle svých slov, mají z čeho vybírat, je tam lhaní a úplatky pornoherečce, je tam konflikt se státními institucemi, tlak na FBI v případě jeho vlastního vyšetřování a mnoho dalších.

Vypadá to ale, že místo toho, aby demokraté bombardovali Bílý dům desítkami žalob a zkrátka doufali, že jednu nedokáže prezident odrazit, zvolili opačný přístup a v podstatě vyplnili jenom dvě kauzy, u kterých doufají, že s nimi mají největší šanci, protože jsou jednak dobře zdokumentovanáé a jednak relativě v čerstvé paměti politiků i veřejnosti.

První část žaloby je tedy tlak Donalda Trumpa na ukrajinského prezidenta, aby Ukrajina pomohla Trumpovi pošpinit Obamova viceprezidenta a Donaldova možného rivala v následujících prezidentských volbách, Joa Bidena. Druhá část žaloby se potom k té první váže. Jde o Trumpovu snahu zamést kauzu Ukrajina pod koberec a zabránit jejímu vyšetřování.

Trump, který si samozřejmě z možnosti odvolání nic nedělá, hlavně když jsou číze, se místo politických her vydal do Pensylvánie, kde zorganizoval jedno ze svých slavných setkání se svými voliči. Exhiboval tam, nadával svým politickým soupeřům a mimo jiné se demokratům vysmál, že dělali humbuk víc než rok a nakonec přišli se dvěma kauzami. Voliči se prý nemusí o osud svého milovaného prezidenta bát, tohle je „impeachment light“.

A možná dělá správně, že si z toho nic nedělá, protože impeachment není justiční, ale politická záležitost. Což znamená, že o odvolání prezidenta nebude rozhodovat nezávislý soud, ale Kongres. Konkrétně Sněmovna impeachment uvaluje a Senát ho uvede do praxe. Nicméně republikáni drží v senátu většinu a vzhledem k „studené občanské válce“ mezi americkými liberály a konzervativci, to nevypadá, že by republikáni měli hlasovat jinak, než jak je pro jejich stranu nejvýhodnější.

Možná mají demokraté pár trumfů v rukávu, ale možná je to jen divadlo, kterým si chtějí udržet přízeň veřejnosti do příštích voleb. Je ostatně velmi nepravděpodobné, že by kongres vyrazil Trumpa z Bílého domu ústavní žalobou. Pouze na dva americké prezidenty v historii byl uvalen impeachment (na jednoho skoro před dvaceti lety za blowjob v Oválné pracovně) a žádný nebyl nikdy propuštěn z funkce.

Otázka taky je, jestli vůbec tenhle scénář někdo chce, protože v případě Trumpova odchodu z Bílého domu, přebírá Oválnou pracovnu jeho současný viceprezident Mike Pence. To je to tvrdý katolík s hluboce konzervativními zásadami… a na rozdíl od Donalda je to mimořádně schopný politik. Což zní jako noční můra demokratů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články