fb pixel David Rath opustil vězení: Již nikdy více, uvedl bývalý politik a dodal, že do vězení už se vrátí maximálně jako zaměstnanec – G.cz
Vyhledávání

David Rath opustil vězení: Již nikdy více, uvedl bývalý politik a dodal, že do vězení už se vrátí maximálně jako zaměstnanec

Zdroj: Hypertornado - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94698042

David Rath dnes dopoledne po více než třech letech opustil prostory věznice. Krajský soud v Brně vyhověl jeho žádosti o podmínečné propuštění, a o polovinu tak zkrátil exhejtmanův trest za korupci. Ve věznici během vrcholící covidové epidemie pomáhal jako lékař na tamním středisku, což mu také k podmínečnému propuštění pomohlo.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 11.1.2022, 17:14

Rath opustil věznici

Bývalý středočeský hejtman a člen ČSSD dnes po půl dvanácté opustil věznici, kde si odpykával svůj trest za korupční činnost. Přibližně půl hodiny před polednem se otevřely dveře brněnské věznice a David Rath bez jediného slova nastoupil do modrého vozu a odjel.

David Rath ve vězení strávil přibližně 3,5 roku, i s vazbou se jednalo o téměř čtyři roky. Rathovo podmínečné propuštění se sedmiletou zkušební dobou schválil Městský soud v Brně již v listopadu loňského roku, proti verdiktu ovšem podala stížnost státní zástupkyně Adriana Valcová, a Rathovo propuštění tak oddálila.

Definitivně rozhodl až Krajský soud v Brně, který stížnost státního zástupce zamítl a do věznice poslal příkaz k okamžitému propuštění bývalého ministra zdravotnictví v letech 2005 až 2006 za vlády Jiřího Paroubka.

Krabice od vína

Rath si v brněnských Bohunicích odpykával od října roku 2019 svůj sedmiletý trest za korupci, ke kterému byl odsouzen poté, co byl korupční policií přistižen s „krabicí od vína“, jež obsahovala mimořádně vysoký finanční obnos. David Rath byl jediným vazebně stíhaným poslancem během výkonu mandátu, a to na základně článku 27, odst. 6 Ústavy, dle kterého lze navzdory imunitě člena Parlamentu zadržet „bezprostředně po spáchání trestného činu“.

David Rath ovšem během vyšetřování korupční kauzy rezignoval na všechny své mandáty, včetně funkce krajského zastupitele a středočeského hejtmana, vystoupil z ČSSD, zaniklo jeho členství v poslaneckém klubu ČSSD a odstoupil z kandidátky ČSSD pro volby do Senátu a do krajských zastupitelstev. Ve vězení se tak David Rath vrátil ke své lékařské praxi a na tamějším zdravotním středisku vypomáhal v době vrcholící covidové epidemie, což mu také následně pomohlo k dřívějšímu propuštění.

Soudce Josef Tatíček v usnesení Rathovo příkladné chování za mřížemi ocenil: „Dostal pět pochval. Myslím, že jsem se s takovým počtem nesetkal. Pro nápravu udělal maximum.“ Rathova kauza byla poměrně vleklá, jelikož ji on sám různými prostředky natahoval. V listopadu loňského roku však při rozhodování o svém propuštění postoj soudu přijal: „Nerozporuju teď platný rozsudek. (…) Neříkám, že to není pravda. Přijímám hodnocení jako takové. Dokonce rozumím, proč je tak soud hodnotil. V téhle chvíli je ani nemám šanci rozporovat,“ řekl Rath.

Již nikdy více

Rath má mimo jiné zaplatit deset milionů korun, přičemž z částky uhradil přibližně polovinu. Před soudem avizoval, že chce vykonávat lékařskou praxi. Plánuje se vrátit na kliniku své manželky Evy v Hostivici u Prahy a dva dny v týdnu dojíždět do věznice Brno nebo Praha-Ruzyně. Dle svých odhadů si tak může vydělat i 100 tisíc korun měsíčně, což by mu pomohlo ke snadnějšímu splacení peněžitého trestu, jenž mu byl soudy vyměřen.

Bývalému politikovi byl zároveň uložen sedmiletý zákaz činnosti ve veřejných funkcích. V dubnu se navíc odvolací vrchní soud bude zabývat ještě druhou větví kauzy, v níž Krajský soud v Praze prodloužil Rathovi nepravomocně trest ještě o rok. David Rath před soudem sdělil, že ze svého provinění a následného trestu vyvodil poučení, závěr. „Již nikdy více,“ uvedl David Rath a dodal, že do vězení už se vrátí maximálně jako zaměstnanec.

Podobné články

Doporučujeme

Další články