fb pixel
Vyhledávání

The Dark Knight Returns od Franka Millera – nejlepší Batman všech dob?

Frank Miller je v našich končinách známý hlavně díky svým dílům Sin City a 300, respektive spíše kvůli jejich filmovým adaptacím, což je velká škoda.

Přemysl Černík
Přemysl Černík 6.5.2015, 20:00

Vzhledem k tomu, že komiksová kultura není v ČR moc rozšířená a grafický román jakožto umělecká či literární forma bývá často degradován na zábavu pro děti, popř. „záchodové čtení“, není se ani moc co divit, že Millerův největší klenot u nás nikdy nezískal na zasloužené popularitě. Bohužel za totality byla tato subkultura (s výjimkou Káji Saudka) prakticky neexistující a soudobé hollywoodské produkce, čerpající hlavně z archivů Marvelu, rozhodně nepomáhají komiks, jakožto něco víc než jen nenáročnou spektakulární zábavu, jakkoli revitalizovat.

Dost možná Millerovo nejzásadnější dílo vloni oslavilo 30 let od svého vydání (původně ve čtyřech sešitech), a zatímco mnozí glorifikují nejaktuálnější filmové zpracování Batmana Chrise Nolana jakožto nejtemnější a nej-noirovější (a to i přesto, že po Batmanech z dílny Joela Schumachera vyznívá temně i Iron Man 3), Millerovu novelu, ze které mimochodem Nolan (vedle Moorova Batman: Killing Joke) – co se atmosféry týče – dost zásadně čerpá, pravděpodobně zná jen několik geeků. To je samozřejmě velká škoda, protože právě Miller po boku Alana Moora posunul komiksový žánr daleko za hranice laciného počtení.

The Dark Knight Returns, podobně jako Moorovi Watchmen, totiž dost zásadně naboural jakousi superhrdinskou nadlidskou integritu, která byla do značné míry limitujícím klišé a prakticky nedovolila rozvinout psychologii postav. V Millerově díle se Bruce Wayne vrací ke kariéře Batmana po celkem dlouhém a pravděpodobně i zaslouženém odpočinku, ve věku 55 let – tudíž ne jako fyzicky nabušený mladík, který tráví všechen svůj volný čas likvidováním padouchů a okouzlováním nekonečné řady čičinek, ale jako postarší zatrpklý chlap se všemi neduhy, jenž stáří přináší. Wayneův pohled na svět – a zvláště na rapidně vzrůstající násilí v Gotham City či kulminující studenou válku – už zdaleka není tak černobílý.

Máme tu Batmana, jehož ideologie není zjednodušena na dobro a zlo, chlápka, jenž má politické názory, které jsou daleko komplexnější, než aby mohl strojově aplikovat klasickou superhrdinskou formulku „zločin a trest“. Batmana, v jehož očích je Superman, bývalý parťák v boji proti podvratným živlům a psychopatům, už pouze loutkou v područí vlády, která má dost práce se zachytáváním ruských nukleárních raket a na roli samozvaného mstitele a udržovatele pořádku již dávno rezignovala a rozhodla se hrát podle standardních pravidel.

The Dark Knight Returns odhaluje Batmanovy temné stránky a dává akcent na jeho absolutní nezávislost na zkorumpovaném systému. Lehce decentralizovaným příběhem se mihnou jak poručík Gordon, tak Harvey Dent a Joker, avšak v rolích, na které nebyl čtenář do té doby úplně zvyklý. Až brutální násilí, které Bruce Wayne vidí jako jedinou možnou cestu k naplnění svého údělu, charakterizuje zvláště jeho neoficiální armáda „Sons of Batman“ – ta se rekrutovala z Gotham City terorizujícího gangu, jehož vůdce Batman porazil a jež v podstatě pouze přesedlala na „světlou stranu síly“. A to opravdu v uvozovkách, protože nezměnila prostředky, pouze účel.

The Dark Knights Returns je vedle Batman: Year One (osmdesátkového restartu série taktéž z pera Franka Millera) a Killing Joke pravděpodobně nejlepším komiksovým a vlastně i filmovým zpracováním této kultovní postavy. Zvláště srovnání s Nolanem je nasnadě ( i když filmy z dílny Tima Burtona, které osobně považuji za povedenější, taktéž čerpaly zásadně z Moora a Millera).

Vzhledem k zásadním dějovým lapsům a absolutně zbytečným pokusům o „racionalizaci“ komiksového světa musím konstatovat, že přes celkem odvážný pokus navrátit filmovému Batmanovi hloubku, je The Dark Knight Returns kvalitativně stále ještě úplně někde jinde. Jen je škoda nadějného, ale zpackaného pokračování The Dark Knight Strikes Again. Uvidíme s čím příjde Zack Synder. Právě legendární bitka se Supermanem by se měla v jeho nadcházejícím snímku s Benem Affleckem v hlavní roli objevit.

Pozn.: V posledních čtyřech letech vyšlo dvoudílné animované zpracování Millerova komiksu pod názvem Batman: The Dark Knight Returns, Part 1 a Part 2, které téměř dokonale věrně komiks reprodukuje a rozhýbává okénko po okénku, a to včetně původních dialogů a grafického zpracování. Rozhodně stojí za shlédnutí!

Anketa

Který komiksový Batman je nejlepší?

Anketa se načítá...

A zde máte 7 důvodů, proč se těšit na Batman vs. Superman.

Podobné články

Doporučujeme

Další články