7 důvodů, proč se těšit na Batman vs. Superman – G.cz
Vyhledávání

7 důvodů, proč se těšit na Batman vs. Superman

Stříbrnému plátnu vládnou komiksy od Marvelu, ale jeho největší konkurence se to pokusí už příští rok změnit. A do boje přivede hned dva nejsilnější kalibry.

Václav Rybář
Václav Rybář 22.4.2015, 10:00

Nolanův poslední Batman (Temný rytíř povstal) vydělal celosvětově přes miliardu dolarů. Snyderův nedávný Muž z oceli vyždímal z diváků skoro devět set milionů. To jsou hodně schopná čísla, za která se Warner Bros. - mj. vlastníci DC Comics - rozhodně nemusí stydět. Tváří v tvář Marvelu má však jeho největší konkurence problém představovat nové postavy. Pořád se dokolečka motáme kolem Batmana a Supermana. Teď se ale Warneři konečně pochlapí a chystaný Batman vs. Superman bude pomyslným odrazovým můstkem k opravdu velkým věcem. Vnímat to ostatně můžeme už na televizních obrazovkách, kde úřadují Arrow a Flash. Daří se jim stejně dobře jak kdysi Smallville. V kinech je ale potřeba představit nové postavy pozvolna a s pomocí ostřílených hitmakerů.

Batman vs. Superman v režii Zacka Snydera (Muž z oceli) slibuje hodně. Pro Warnery to bude pokerovský "all in". Protože jestli nevyjde kombinace netopýřího muže a syna Kryptonu, pak jde asi o definitivně prohraný závod. První reakce fanoušků na ukázku z chystaného duelu naštěstí svědčí o opaku.

1. Epická držková

Snyderův film bude částečně vycházet z kultovního komiksu Dark Knight Returns, jak ostatně dokazuje i tenhle záběr z traileru, ve kterém Superman drží nad hlavou ruskou jadernou hlavici. V komiksu opravdu vybuchla a radikálně Supermana oslabila. Natolik, že se dokonce mohl poprat s Batmanem a nezabít ho při tom jednou ranou. Události v Dark Knight Returns ovšem byly pro komiksový vesmír DC poměrně zásadní, kdežto Snyder se jeho filmovou obdobu snaží nastartovat. Proto bude důvod pro střet legendárních hrdinů trochu odlišný.

2. Falešný bůh

V Dark Knight Returns to byl Batman, který byl u veřejnosti za svůj nekompromisní přístup ke zločincům očerňován a nakonec tlačen ke spravedlnosti dušínovským policajtem Clarkem Kentem. Tady se ovšem role obrátí - Superman to po masakru ve finále Muže z oceli nebude mít lehké. Lidé mu sice z vděčnosti postavili sochu, ale jeho neomezené síly se vlastně všichni trochu bojí. A dokonce i ti, co stojí na straně dobra, jsou Supermanovou mocí ve skrytu duše užíráni. Může si vůbec ten mimozemšťan nárokovat jakoukoliv moc? Kdo je, že ostatním říká, co mají dělat a jak se mají chovat?

3. Batman jako super MacGyver

Zmíněné otázky trápí nejen sprejery a miliony obyvatel Metropolis, ale také jednoho zadumaného miliardáře v Gothamu. Bruce Wayne (Ben Affleck) má svou vlastní verzi spravedlnosti, která funguje. Přítomnost Supermana v něm nevzbuzuje ani tak žárlivost jako spíš pocit, že jeho nastolování pravidel by mohlo být brzy považováno za jediné správné. Do pomyslného ringu ho nakonec vžene veřejné mínění. Jako by nejen Batman, ale celý svět chtěl vědět, jestli Superman dokáže krvácet. Na takovou misi je samozřejmě potřeba se náležitě vybavit, takže bude mít Batman speciální oblek ne nepodobný exoskeletu z Iron Mana. A taky spoustu hraček, kterými může Supermana dočasně rozptýlit nebo vyřadit z provozu. Bruceovým trumfem není supersíla, ale nižší morální práh. Očekávejte souboj plný podpásovek.

4. Kryptonit

A tím se dostáváme ke kryptonitu. V Muži z oceli to Snyder jen tak nakousnul, ale dlouholetí fanoušci Supermana vědí, že magická fosforeskující hornina je jediným předmětem, který dokáže Supermana oslabit nebo dokonce dostat na hranu mezi životem a smrtí. Batman se ke kryptonitu dostane a vyztuží si s ním své brnění, včetně rukavic, takže bude Supermanovi v bitkách rovnocenným soupeřem. Cennou horninu si ale pravděpodobně schová až do nějaké rozhodující bitky, poté co dostane od Clarka pořádnou nakládačku. Chybami se holt člověk učí.

5. Lex Luthor

Zapomenout nesmíme ani na Lexe Luthora. Muž z oceli na nás několikrát laškovně pomrknul, je v něm vidět třeba Luthorův satelit ve scéně, kdy Superman vyletí do vesmíru. Tentokrát už ovšem potkáme Lexe z masa a kostí (hraje ho Jesse Eisenberg, kterého jste mohli vidět např. v Social Network jako Marka Zuckerberga). A bude to právě on, kdo Batmanovi seženete kryptonit. Proč? Protože nesestřelitelná morální autorita a nesmrtelný četník jménem Superman mu logicky leží v žaludku.

6. Wonder Woman

Ve filmu se objeví také Wonder Woman, bájná amazonka a jedna z klíčových postav DC Comics, která se zatím stříbrnému plátnu spíše vyhýbala. V komiksech hodně kamarádí se Supermanem, takže je možné, že se do Metropolis vydá, aby se postavila na tu správnou stranu a zesláblého Clarka po souboji s nemilosrdným Batmanem zachránila a dala mu možnost boxovat i ve druhém kole. Wonder Woman později dostane vlastní film, ale ten je teprve v přípravě. Batman vs. Superman by ji měl divákům představit jako takovou. Těžko odhadovat, kolik prostoru vlastně dostane.

7. Justice League

Wonder Woman by se pak v roce 2017 měla přidat k Supermanovi a Batmanovi (kteří se samozřejmě nakonec tak nějak usmíří) a nově i Aquamanovi v superhrdinské týmovce Justice League (ostatně celý název filmu je Batman vs. Superman: Dawn of Justice), která je obdobou marveláckých Avengers. Možná k nim přijdou na návštěvu i seriáloví Flash a Arrow, ale to ještě není jisté, protože Warneři chystají i celovečeráky s těmito postavami a zatím nen známo, zda půjde o stejný casting a chronologii.

Ještě před Justice League nicméně přijde Suicide Squad, protože je potřeba si vychovat i nějaké ty superzáporáky. V Suicide Squad se objeví i nový Joker a vlastně půjde o Tucet špinavců v superhrdinském světě aneb o záporáky, které se naučíme milovat. Ano, Warneři to s tím nastartováním vlastního superhrdinského universa myslí smrtelně vážně. Jestli jste měli naději, že se za pár let zbavíte pláštěnek a latexových kostýmů, můžete ji zase vrátit zpátky do šuplíku.

Anketa

Komu fandíte?

Anketa se načítá...

A TAKHLE to vypadá, když filmoví (i jiní) hrdinové podlehnou přirozenému věkovému vývoji a neuvěřitelně ztloustnou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články